Štěpán Křeček: Letošní úroda obilovin bude hojná

15.08.2020 12:21 | Zprávy

„Letošní úroda by měla zbrzdit vysoký růst ceny mouky a dalších pekárenských výrobků. Na českých polích se urodilo více obilovin, než činí desetiletý průměr. Bude však záležet i na úrodě v cizině, kam zemědělci mohou českou produkci vyvézt,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Letošní úroda obilovin bude hojná
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu bude letošní úroda obilovin hojnější než v loňském roce. Základních obilovin bude sklizeno 7 045 tisíc tun, což je o 0,4 procenta více než v loňském roce. Očekávaná úroda by měla být o 1,2 procenta vyšší, než činí průměr sklizní za posledních deset let.

Odhadované meziroční navýšení sklizně obilovin je zapříčiněno především zvýšením průměrného hektarového výnosu u většiny obilovin. Jedinou obilovinou s odhadovaným meziročním poklesem sklizně je pšenice ozimá. Podle aktuálního odhadu se sklidí 4 600 tisíc tun, což je o 116 tisíc tun méně než v loňském roce.

Po pšenici ozimé by druhou nejrozšířenější plodinou na českých polích měla zůstat řepka. Její předpokládaná úroda ve výši 1 145 tisíc tun je o 12 tisíc tun nižší než loňská sklizeň, což je zapříčiněno poklesem osevní plochy. Na záda jí začíná dýchat ječmen jarní s očekávanou sklizní ve výši 1 132 tisíc tun, což představuje meziroční nárůst o 5,4 procenta.

Odhadovaná sklizeň máku by měla výrazně vzrůst na 29 tisíc tun. Zemědělci pružně zareagovali na cenový výkyv a rozhodli se rozšířit osevní plochy máku o 12,5 procenta. K bohaté sklizni máku rovněž napomůže vyšší hektarový výnos o 9,1 procenta, což by mohlo vést ke snížení cen máku na trhu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

19:10 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 380. Pavel Vrba – Můj Ahasver

Česká literatura uplynulé stovky let sestávala z mnoha originálních osobností. Mnohé z nich působily…