Štěpán Křeček: Majitelé firemních dluhopisů ZOOT a.s. mohou získat akcie ozdravené firmy

31.05.2019 20:32 | Zprávy

Aktuální novou nabídku, která by měla pomoci minimalizovat ztráty vlastníků firemních dluhopisů vydaných ZOOT a.s., obdrželo v těchto dnech všech cca 300 jejich majitelů. Pokud se pro ni rozhodnou, mohou se stát akcionáři „nového“ ZOOTu. Zmiňovaná nabídka byla učiněna mimo navržený reorganizační plán.

Štěpán Křeček: Majitelé firemních dluhopisů ZOOT a.s. mohou získat akcie ozdravené firmy
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

„Po dokončení reorganizace bude ZOOT finančně zdravou firmou s novým vlastníkem, jímž se stane Company New, a.s. z investiční skupiny Natland. Ta všem majitelům dluhopisů naším prostřednictvím nabídla možnost získat akcie a stát se spolumajiteli ZOOTu. Cenné papíry nebudou mít omezenou převoditelnost, tzn. mohou je následně prodat,“ nastínila základní principy vedoucí Compliance BHS Ing. Markéta Burešová.   

BHS si v tomto týdnu majitelé dluhopisů přítomní na svolané schůzi za účasti insolvenčního správce ZOOT a.s. Lukáše Zrůsta (Konreo), zvolili za svého společného zástupce. V rámci reorganizace ZOOTu i po jejím dokončení bude za ně BHS v navazujících krocích jednat s cílem dosáhnout maximálního možného výtěžku pro celou tuto skupinu věřitelů. BHS také pro ně jako administrátor emise nabídku získat vlastnické podíly v „novém“ ZOOtu vyjednalo.

Reálným předpokladem je, že prodej akcií jim umožní dosáhnout vyššího plnění než v reorganizačním plánu navrhované uspokojení pohledávek vlastníků dluhopisů na úrovni cca 10 procent (uskuteční se tak, že vymění své původní dluhopisy za nově vydanou emisi bondů). Tuto nadstandardní výhodu oproti běžné praxi jim už dříve vyjednal nový management ZOOTu se zajištěným věřitelem, kterým se díky odkoupení bankovních pohledávek Raiffeisenbank a Citibank stala investiční skupina Natland.

Ten se vzdal části svého přednostního práva na uspokojení právě ve prospěch držitelů dluhopisů, kteří jinak nemají v případě insolvence ze zákona nárok na vůbec žádné plnění, pokud nejsou přednostně uspokojeni nadřazené skupiny věřitelů. Pohledávky vlastníků dluhopisů jsou totiž podřízené.

Po předpokládaném dokončení reorganizace ZOOT a.s. cca na přelomu tohoto a příštího roku se tak mohou vlastníci dluhopisů rozhodnout, jestli si ponechají novou emisi vydaných dluhopisů. Ty budou mít 10procentní hodnotu původních a s ročním úročením 1,25 procenta budou splatné na konci září 2022. Případně nové bondy vymění (konvertují je) za akcie ZOOTu jejichž převoditelnost nebude omezená. Nový vlastník firmy jim zároveň garantuje možnost společného prodeje akcií, kdyby se pro tuto možnost sám rozhodl.

Konkrétní podmínky, za jakých bude možné provést konverzi nové emise dluhopisů za akcie ZOOT a.s., budou oznámeny následně. V případě zájmu vlastníků dluhopisů o tuto transakci k ní dojde cca v první polovině roku 2020 potom, co ZOOT zcela dokončí svoji reorganizaci.  

„Díky výše zmíněným skutečnostem a zamýšlené nabídce ze strany zajištěného věřitele, vlastnící dluhopisů ZOOT a.s. mohou dosáhnout výrazně vyššího uspokojení, které je nadstandardně vysoké i z pohledu statistiky ukončených insolvenčních řízení v ČR. Po ukončení reorganizace a insolvenčního řízení se budou moci díky vstřícnému přístupu největšího věřitele a budoucího nového majitele ZOOTu sami vybrat ze dvou navrhovaných variant tu, jakou budou považovat za pro ně nejvýhodnější,“ shrnula vedoucí Compliance BHS Ing. Markéta Burešová.

ZOOT a.s. vydal v letech 2016 a 2017 celkem dvě emise firemních dluhopisů v celkové hodnotě cca 230 milionů Kč.  V rámci soudem povolené reorganizace (2. 5. 2019) představují nezajištěné podřízené pohledávky ve výši cca 239 milionů Kč (včetně jejich ročního úročení).        

Ing. Štěpán Křeček, MBA

Hlavní ekonom BHS

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Novoroční projev nezávislého praktického sociologa

15:16 Zdeněk Joukl: Novoroční projev nezávislého praktického sociologa

Vážení spoluobčané, čeká nás další rok 2025 s jakous takous demokracií a s jakous takous tržní ekono…