Štěpán Křeček: Na černou listinu byly dopsány čtyři země. Může se to stát i Spojenému království?

18.02.2020 20:02 | Zprávy

„Příznivci brexitu, kteří si přáli, aby se Spojené království po odchodu z Evropské unie stalo daňovým rájem, neměli svůj plán promyšlený. Evropská unie by potenciálně mohla Spojené království zařadit na černou listinu a tím odlákat kapitál z ostrovů na kontinent. To by bylo pro Spojené království ekonomicky zničující,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Na černou listinu byly dopsány čtyři země. Může se to stát i Spojenému království?
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Evropská unie na jednání ministrů financí doplnila svou černou listinu daňových rájů o Kajmanské ostrovy, tichomořský stát Palau, Panamu a Seychely. Kompletní seznam nyní obsahuje 12 zemí. Kromě výše zmíněných jsou na seznamu Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Vanuatu.

Zemím na černé listině jsou přísněji kontrolovány transakce, které provádí s Evropskou unií. Rovněž jim je poškozena reputace, což může vést k odlivu kapitálu do zemí s lepší pověstí. Investoři nestojí o důkladné kontroly ze strany Evropské unie, což je může motivovat k převodu kapitálu jinam.

V souvislosti s diskusí kolem černé listiny zazněl názor, že by na seznam potenciálně mohlo být dopsáno i Spojené království. Německý poslanec Evropského parlamentu Markus Ferber z CSU upozornil, že vize některých příznivců brexitu o Spojeném království jako daňovém ráji nikdy nebude fungovat. Prý pokud britská vláda učiní ze Spojeného království daňový ráj, budou Britové dopsáni na černou listinu a tím bude jejich snaha zmařena.

Evropská unie za poslední dva roky prozkoumala daňové systémy v 95 zemích. U většiny zemí bylo shledáno, že dodržují požadované standardy, které spočívají především v daňové transparentnosti, spravedlivosti a reálnosti hospodářské aktivity. Konstrukce černé listiny již vedla k odstranění více než 120 škodlivých daňových předpisů po celém světě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Z bláta do louže, z deště pod okap

15:16 Ivo Strejček: Z bláta do louže, z deště pod okap

Před výbory Evropského parlamentu vrcholí slyšení kandidátů na členství v Evropské komisi. Tomuto pr…