Cena ropy Brent se tehdy obchodovala na úrovni kolem 81 dolarů za barel, což bylo nejvíce od konce roku 2014. Řidičům tehdy hrál do karet pouze silnější kurz koruny vůči dolaru, který se pohyboval na úrovni 21,82 CZK/USD.
Po roce se situace na čerpacích stanicích i na trzích proměnila. Litr benzínu v průměru stojí 32,57 koruny, což je o 7 haléřů více než před týdnem. Litr nafty během týdne zdražil dokonce o 18 haléřů na 32,04 koruny. V meziročním srovnání jsou však ceny pohonných hmot nižší, za což může pokles ceny ropy, která se aktuálně obchoduje kolem úrovně 62 dolarů za barel. Dovoz levné ropy prodražuje slabý kurz koruny. Ten se vůči dolaru pohybuje na úrovni 23,55 CZK/USD.
Vzhledem k současnému vývoji na trzích pumpaře nic nenutí ke zdražování pohonných hmot. Přesto na čerpacích stanicích můžeme pozorovat zvyšování cen. To je způsobeno především snahou pumpařů o navýšení marží, kdy využívají vyhrocené situace kolem útoků na Saúdskou Arábii. Nové informace nám však říkají, že opravy ropných zařízení probíhají rychleji, než bylo plánováno. Dokonce se již podařilo obnovit většinu dodávek ropy na světové trhy.
Ceny pohonných hmot začne ovlivňovat blížící se topná sezóna. Ta navyšuje poptávku po topné naftě, což v konečném důsledku může vést ke sbližování cen benzínu a nafty. Může se dokonce stát, že nafta bude opět dražší než benzín. Na zimu se připravují i rafinérie, které do paliv začínají přidávat zimní příměsi, což může lehce navyšovat koncovou cenu paliv. Bude totiž nutné postupně obměnit stávající pohonné hmoty na čerpacích stanicích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV