„Projev prezidenta Miloše Zemana ke státnímu rozpočtu dával ekonomickou logiku. Prezident Zeman se jasně přihlásil ke keynesiánské hospodářské politice a tím dal najevo, že upřednostňuje vyšší zásahy státu do ekonomiky. V ekonomickém světě existují i odlišné názory, které preferují volný trh a malý stát, těm však současná vláda ani prezident příliš nenaslouchají.
Prezident Zeman řekl, že v době ekonomického růstu mají být rozpočty přebytkové a v době ekonomické krize mohou být schodkové. S touto tezí lze souhlasit a podepsala by se pod ní většina ekonomů. Je však škoda, že se touto tezí neřídil premiér Zeman v letech 1998 až 2002.
V prezidentském projevu ve sněmovně dále zazněla kritika zbytečných výdajů v sociální oblasti. Zde lze nalézt schodu s akademickým pohledem na tuto problematiku. Některé dávky jsou opravdu zneužívány a neslouží svému deklarovanému účelu, je zde proto prostor k úsporám.
Od prezidenta Zemana také zazněla kritika dotací na obnovitelné zdroje. Z ekonomického (nikoli ekologického) hlediska je tento postoj pochopitelný. Není hospodárné, abychom produkovali energii z dražších zdrojů, když ji můžeme pořídit levněji. Ušetřené peníze lze využít na jiné záležitosti, třeba na tolik skloňované investice,“ okomentoval ekonom Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV