Nominální průměrná mzda rostla meziročním tempem 7,4 procenta, což vzhledem k velikosti inflace znamená, že reálná průměrná mzda vzrostla o 4,6 procenta. Takový vývoj navyšuje kupní sílu zaměstnanců a vede k růstu životní úrovně.
Většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne, protože její hodnota je zkreslena vysoko příjmovými skupinami obyvatel. Vhodnějším ukazatelem pro zjištění mzdy, kterou pobírá běžný zaměstnanec, je proto medián mezd. Ten vyjadřuje hodnotu mzdy, kterou obdrží zaměstnanec přesně uprostřed pomyslného souboru všech zaměstnanců seřazených vzestupně podle výše svých mezd. V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl medián mezd hodnoty 27 582 korun, což je o 7,4 procenta více než ve stejném období před rokem.
„Průměrný pražský zaměstnanec pobírá o 13 065 korun vyšší mzdu než průměrný zaměstnanec v Karlovarském kraji, kde je nejnižší mzdová úroveň ze všech krajů v České republice. Výrazné mzdové rozdíly mohou prohloubit vnitrostátní migraci, při které se lidé stěhují za vyšším výdělkem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Medián mezd roste stejným tempem jako průměrná mzda. To znamená, že příjmové rozdíly v české společnosti se nijak zvlášť neprohlubují. Čtyři pětiny zaměstnanců pobírají mzdu v rozmezí 14 566 korun a 51 420 korun. Nejvyšší průměrnou mzdu pobírají Pražané a to 41 450 korun. Naopak nejnižší mzdy mají lidé v Karlovarském kraji, kde v průměru pobírají 28 385 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV