Cena ropy roste z očekávání, že americké sankce vůči Íránu sníží vývoz ropy kartelu OPEC. Proti tomu dnes vystoupil Saúdský ministr energetiky Khalid al-Falih, který řekl, že Saúdská Arábie v říjnu zvýšila výkon těžby na 10,7 milionu barelů denně, což se blíží rekordní produkci z listopadu 2016. Pod vlivem této informace se další růst ceny ropy prozatím zastavil.
Íránský ministr pro ropu Bijan Zanganeh obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa, že může za vysoké ceny ropy. Požaduje přitom pozastavení amerických sankcí na Írán, tak aby mohla být obnovena rovnováha na trhu s ropou. Sankcemi na Írán může být poškozeno evropské hospodářství, které je na dovozu ropy do značné míry závislé. Na to již v minulém týdnu upozornil francouzský prezident Emmanuel Macron, který má proti sankcím na Írán vážné výhrady.
Do kalkulací však vstupuje ještě další faktor. Na základě zvyšování úrokových sazeb Americkou centrální bankou roste cena dolaru proti jiným měnám, což prodražuje dovoz ropy v mnoha zemích, kde se neplatí dolarem. Cena dovážené ropy postupně zvyšuje náklady na výrobu a distribuci zboží, což vede k inflačním tlakům. Růst inflace, který je doprovázen růstem úrokových sazeb, je přitom stále častěji vyhodnocován jako příznak vrcholícího hospodářského cyklu.
Vysoké ceny ropy se odráží i ve vysokých cenách pohonných hmot v České republice, které se udržují poblíž čtyřletých maxim. České čerpací stanice však do svých koncových cen ještě nezahrnuly aktuální zdražování ropy na světových trzích. V příštích týdnech lze proto očekávat, že benzín a nafta budou zdražovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV