„Vysoké daně a odvody umožnily snížit úroveň schodku státního rozpočtu pod úroveň plánu ve výši 40,0 miliardy korun. Státní rozpočet navíc podpořila extrémně nízká nezaměstnanost, která donutila zaměstnavatele ke zvyšování mezd,” říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Zatímco v letech 2016 a 2018 hospodařily státní rozpočty s přebytky a v roce 2017 bylo dosaženo jen mírného schodku 6,2 miliardy korun, v loňském roce se hospodaření zhoršilo. Státní rozpočet v roce 2019 hospodařil se schodkem 28,5 miliardy korun. Přestože se jedná o nejhorší výsledek hospodaření za poslední čtyři roky, celkovou výši schodku vůči velikosti hrubého domácího produktu můžeme považovat za nízkou.
Bilanci státního rozpočtu zhoršily rostoucí výdaje. Ty v roce 2019 vzrostly o 150,8 miliardy korun na 1 551,7 miliardy korun. Prudký růst výdajů byl částečně kompenzován růstem příjmů o 119,3 miliardy korun. Vzhledem k růstu příjmové strany státního rozpočtu se v posledních letech zvyšuje složená daňová kvóta České republiky. Ta by dle plánu státního rozpočtu na letošní rok měla dále narůstat.
Na příjmové straně státního rozpočtu dominoval výběr odvodů na sociální zabezpečení, na kterých se vybralo 551,7 miliardy korun. To představuje meziroční nárůst o 7,5 procenta. Příjmová strana státního rozpočtu byla pozitivně ovlivněna růstem mezd a vysokou zaměstnaností. To se kromě vyššího výběru odvodů na sociální zabezpečení projevilo i růstem daňových příjmů. Zvláště velký nárůst o 12,3 procenta byl zaznamenán u daní z příjmů fyzických osob, na kterých se vybralo 164,5 miliardy korun.
Na výdajové straně státního rozpočtu došlo k vysokému růstu u sociálních dávek, kam se zařazuje i výplata důchodů. Na sociálních dávkách se v roce 2019 vyplatilo 602,1 miliardy korun, což představuje meziroční navýšení o 8,2 procenta. Vzhledem k růstu důchodů a rodičovských příspěvků v letošním roce lze předpokládat, že výdaje na sociální dávky se budou dál skokově navyšovat.
Vládě se podařilo navýšit investice. V roce 2019 dosáhly kapitálové výdaje celkové výše 139,3 miliardy korun. To bylo o 22,8 miliardy korun více než v předešlém roce. Vládní investice podpořily hospodářský růst naší země. Při hodnocení investiční aktivity bychom však neměli hledět pouze na kvantitu a měli bychom více zohledňovat kvalitu jednotlivých investičních projektů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV