Štěpán Křeček: Šíření koronaviru prudce narůstá

24.03.2020 21:09 | Zprávy

„Budoucí vývoj globálního hospodářství bude silně závislý na řešení pandemie koronaviru. Lidé ze zemí, kterým se nepodaří dostat šíření koronaviru pod kontrolu, budou vystaveni silně negativním ekonomickým dopadům. Rovněž lze očekávat, že budou odříznuti od okolního světa,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Šíření koronaviru prudce narůstá
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Celkový počet případů onemocnění COVID-19 prudce narůstá. Zatímco 1. února bylo po celém světě identifikováno 14 553 případů, o měsíc později to již bylo 88 585 případů. Přesto můžeme únorový vývoj označit za mírný ve srovnání s tím, co přináší březen. Již 6. března byla pokořena hranice 100 tisíc případů. Hranice 200 tisíc identifikovaných případů odolávala pouze do 18. března a za další tři dny byla pokořena i hranice 300 tisíc případů. Ke včerejšímu dni bylo po celém světě registrováno 378 860 případů.

Z pohledu jednotlivých zemí bylo doposud nejvíce případů registrováno v Číně. K dnešnímu dni Čína identifikovala 81 171 případů. Z nich je aktivních již pouze 4 735. V současnosti se jako nejhorší jeví situace v Itálii, kde je registrováno 63 927 případů, přičemž 50 418 případů je stále vedeno jako aktivní. Situace se začíná vymykat kontrole i ve Spojených státech, kde je 46 168 případů, z kterých je 45 291 aktivních. Vysoké počty aktivních případů jsou registrovány ještě ve Španělsku, Německu, Francii a Íránu.

Aktuálně je na světě 268 192 aktivních případů onemocnění COVID-19. Přibližně 5 procent případů se jeví jako vážné nebo kritické. Doposud bylo vyřešeno 119 162 případů, z kterých 86 procent skončilo úplným zotavením. Bohužel však je evidováno 16 758 úmrtí, což je vzhledem k celkovému počtu vyřešených případů velmi vysoké číslo. Doposud nejhorším dnem byl včerejšek, kdy na onemocnění COVID-19 zemřelo 1 873 lidí.

Z dostupných statistik je patrné, že šíření koronaviru je extrémně závažným medicínským problémem. Důsledky šíření koronaviru nezůstávají izolovány pouze v oblasti zdravotnictví. Bohužel mají přesah do hospodářství a celé řady dalších oblastí. Centrální instituce po celém světě se snaží nepříznivé ekonomické dopady zmírňovat, nicméně dokud se šíření koronaviru nepodaří zastavit, nelze očekávat, že se ekonomika rozběhne na plný plyn.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Jahn: „Armagedon“ v České televizi není nutný. Stačí umět trochu počítat.

12:59 Petr Jahn: „Armagedon“ v České televizi není nutný. Stačí umět trochu počítat.

Na úvod trocha čísel. Prosím, pozorně čtěte!