Obavy o stav hospodářství či o ekonomické ukazatele by nás neměly negativně ovlivnit a způsobit, že nebudeme investovat vůbec, nebo že budeme výrazně defenzivní. Současná míra nejistoty je sice vysoká, ale zároveň je podle dostupných ukazatelů zhruba stejná, jako bývala v minulých letech a dekádách. Budoucnost je zkrátka vždy nejistá a současné období není nijak extrémní.
Proč se nám zdá, že v současnosti je nejistota ohledně budoucího vývoje vyšší, než bývala? Zejména proto, že zaměňujeme politickou a ekonomickou nejistotu. Politická nejistota je dnes opravdu vysoká i vůči historickému průměru. Většina titulků v médiích se přitom týká právě politických témat. Ty sice na zisky firem mají určitý vliv, ale mnohem menší než ekonomická témata, která se vzhledem k historickému průměru vyvíjí standardně.
Současná nejistota se nám zdá vysoká také proto, že velmi rychle zapomínáme na minulost, která je nyní již jasná. Samozřejmě, že bitcoin byla bublina. Je nepochybné, že v roce 2008 byl nemovitostní trh ve Spojených státech nestabilní. Nikoho dnes nepřekvapuje, že v letech 2008 a 2009 zkrachovala celá řada finančních institucí. Ale ruku na srdce, přišlo nám to stejně jasné v době, kdy se tyto skutečnosti děly? Co si zkusit tipnout, kdy přesně přijde další recese, jaká aktiva budou nejlepší investicí příštího roku anebo zda ceny nemovitostí ještě porostou?
Svatý grál v podobě spolehlivé křišťálové koule neexistuje. Diverzifikace, rozložení investic v čase a mírné nadvážení investic v době, kdy dosahují historicky nízkých cen, jsou jedněmi z mála způsobů, jak dlouhodobě vyzrát nad úskalími investování. Paralýza z neustálého strachu o budoucnost nám dlouhodobě spíše uškodí, než pomůže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV