Štěpán Křeček: Spotřeba táhne ekonomiku, brzdou jsou nedostatečné investice

29.11.2019 14:57 | Zprávy

„Naše ekonomika těží z vysoké domácí poptávky, která je stimulována situací na trhu práce. Nedostatek pracovních sil tlačí na růst mezd v soukromém sektoru. Rostoucí mzdy slouží jako argument k růstu důchodů a platů ve veřejném sektoru. Výsledkem jsou vyšší příjmy českého obyvatelstva, které navyšují spotřebu a vedou k růstu celé ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Spotřeba táhne ekonomiku, brzdou jsou nedostatečné investice
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu potvrdil meziroční růst hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí letošního roku na úrovni 2,5 procenta. Mezičtvrtletní růst byl navýšen z úrovně 0,3 na 0,4 procenta. Růstu české ekonomiky byl založen především na domácí a zahraniční poptávce.

Výdaje na konečnou spotřebu meziročně vzrostly o 2,6 procenta. Lidé si mohli dovolit navyšovat svou spotřebu díky vysoké zaměstnanosti a meziročnímu růstu objemu mzdových nákladů o 6,8 procenta. Spotřebu navýšily i vládní instituce.

„Přestože v posledních letech dochází k dynamickému růstu mezd, v porovnání se západní Evropou jsou české mzdy stále výrazně podprůměrné. To umožňuje českým firmám produkovat konkurenceschopné výrobky, po kterých je vysoká poptávka v zahraničí. Díky tomu si česká ekonomika udržuje výrazně vyšší tempo růstu, než je v Evropské unii obvyklé,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Investiční výdaje měly negativní vliv na růst ekonomiky. Stalo se tak poprvé od druhého čtvrtletí 2017. Vzhledem k vysokým cenám na realitním trhu se dařilo stavebnictví a v meziročním srovnání vzrostly investice do nemovitostí. Nicméně prohloubil se meziroční pokles u investic do strojů a zařízení.

České hospodářství se postupně posouvá k závěrečné fázi ekonomického cyklu. Dynamičtějšímu růstu naší ekonomiky může bránit nastavení úrokových sazeb, které jsou ve srovnání s eurozónou na výrazně vyšší úrovni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

9:16 Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

Kdo sleduje politické dění u nás i v zahraničí dejme tomu posledních deset patnáct let, nemohl si ne…