Loňští šampioni si nejenže nevedou moc dobře, ale díky své předchozí velké popularitě a velké tržní kapitalizaci stahují celý trh ke dnu. Při většině poklesů skupina populárních technologických akcií FAANG celkem spolehlivě klesá více než průměrný trh, měřeno například indexem S&P 500 nebo Nasdaq 100. Nic nenasvědčuje tomu, že by se v horizontu nejbližších týdnů na tomto negativním výhledu mělo něco zásadně změnit. Ba naopak, negativní nálada na trzích se s každým dalším poklesem spíše utvrzuje.
Z hlediska technické analýzy padá jedna býčí “bašta” za druhou. Naposled je tomu například u akcií Applu, jejichž cena opět klesla, protože firma před několika dny reportovala horší výhled na prodej široké řady svých telefonů a snížila objednávky součástek u řady svých klíčových dodavatelů. Tato negativní zpráva se prohnala trhem jako smršť a stáhla s sebou celé indexy. Za jediný den index Nasdaq 100 ztratil zhruba tři procenta. Pokles ceny akcií Applu od posledního vrcholu již činí přibližně dvacet procent, což je považováno za hranici medvědího trhu. Stejný propad pod hranici dvacetiprocentního poklesu v pondělí 19. listopadu zažily i akcie Alphabetu (Google). To ovšem znamená, že všech pět akcií z legendárního týmu FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google), se reálně nachází v medvědím trhu, ceny všech pěti těchto akcií klesly o více než 20 procent oproti svému vrcholu. Předchozí lídři trhu byli tedy zcela jasně poraženi.
Pro náladu na trzích je ale horší skutečnost, že velká váha těchto titulů sebou do medvědího trhu neúprosně stahuje celý index Nasdaq 100. Tento týden, pokud se nestane zázrak, skončí Nasdaq 100 v takzvané “death cross” technické formaci, kdy hodnota 50denního klouzavého průměru klesne pod hodnotu 200denního průměru ceny indexu. Tato situace by mohla současnému trhu sebrat poslední zbytky býčí síly. Ale abychom nebyli jenom pesimističtí, pro kontrariánské investory nebo dlouhodobě zaměřené akcionáře vyvstává otázka: Kdy jindy nakupovat akcie, když ne po hlubokých poklesech ceny a v době, kdy ostatní investoři hází ručník do ringu?
Za zmínku stojí například fakt, že cena akcií Facebooku klesla o závratných 40 procent od svého vrcholu z konce letošního července. Cena akcií Nvidia je ve volném pádu a graf velmi silně ukazuje takzvaný “padající nůž”. Fundamentálně cena akcií Nvidia v sobě stále zahrnuje značný budoucí růst, přesto pokles ceny akcií od vrcholu již činí zhruba 50 procent. Netflix ztrácí od loňského vrcholu již bezmála 40 procent a mohli bychom pokračovat. Samozřejmě, sleva z přemrštěné ceny, respektive příliš vysokých očekávání růstu, sama o sobě neznamená, že nyní jsou stejné akcie příležitostí pro skvělým nákup. Růst cen a P/E poměrů technologických akcií byl založen na vysokých očekávaných růstech budoucích zisků. Jenže v současnosti dochází k tomu, že tempa růstu rapidně klesají a jsou taženy pouze nafukováním cen za prodanou jednotku (ať už je to jeden prodaný telefon u Applu nebo jedno prodané reklamní zobrazení u Googlu či Facebooku). Není divu. Svět není nafukovací a akcie FAANG se prakticky staly trhem. Jsou ve svém oboru již příliš dominantní na to, aby dlouho rostly výrazně rychleji než trh.
Navíc zrovna v této situaci začíná klesat tempo růstu počtu uživatelů internetu, kteří jsou přímo či nepřímo živnou půdou prakticky všech těchto růstových příběhů. Počet uživatelů by měl růst v nejbližším roce tempem okolo 7 procent. Valná většina přírůstku je navíc tvořena rozvojovými zeměmi, kde kupní síla nedosahuje takových výšin, na jaké jsme zvyklí v rozvinutých zemích. Přírůstek tržeb na tomto trhu tedy klidně může být výrazně nižší než oněch 7 procent. Pořád půjde o růstový trh, ale ceny akcií FAANG před poklesem zahrnovaly dvouciferná tempa růstu pro nejbližších několik let. Tento příběh je nyní v ohrožení, a proto akcie reagují velmi nelibě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV