„Rostoucí ceny nemovitostí umožňují stavebním firmám, aby zdražovaly stavební práce. Vysoké ceny na realitním trhu hrají do karet i developerům, kteří se však musí vypořádat s růstem nákladů kvůli zdražování stavebních prací,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V červenci došlo k meziročnímu růstu cen u stavebních prací o 3,9 procenta, přičemž ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 3,1 procenta. Jsme tak svědky pokračování dlouhodobějšího trendu zdražování ve stavebnictví, který využívá vysokých cen nemovitostí, nízkých úrokových sazeb a rostoucí kupní síly Čechů.
K výraznému meziročnímu růstu cen o 12,1 procenta došlo u zemědělských výrobců. Skokově o 58,8 procenta se navýšily ceny brambor. O 10,8 procenta podražily obiloviny. Ceny ovoce zaznamenaly růst o 40,5 procenta a zeleniny o 27,8 procenta. Kromě rostlinné výroby zdražuje i živočišná. Ceny jatečných prasat vzrostly o 24,1 procenta, což je způsobeno zvýšenou poptávkou po evropském vepřovém mase po propuknutí afrického moru prasat v Číně.
U průmyslových výrobců došlo k meziročnímu růstu cen o 2,1 procenta. Zvýšily se ceny elektřiny o 10,5 procenta, což ovlivňuje náklady v podstatě všech výrobců. Například ceny potravinářských výrobků a nápojů se zvýšily o 4,0 procenta, přičemž výrobky z masa podražily dokonce o 9,3 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV