Tereza Spencerová: Snaha dostat v Egyptě islám pod kontrolu

27.02.2017 15:49 | Zprávy

Spor mezi státem a islámskou univerzitou Al Azhar sice může část věřících zradikalizovat, ale ministerstvo pro náboženské záležitosti dál přikládá pod kotel své „náboženské revoluce“.

Tereza Spencerová: Snaha dostat v Egyptě islám pod kontrolu
Foto: 4ever.sk
Popisek: Egypt, ilustrační foto

Egypt si minulý měsíc připomněl šesté výročí „Tahríru“, povstání, které ukončilo dekády diktatury Husního Mubaraka, a současný prezident Abdal Fattáh Sísí zkonstatoval, že se země ubírá „správným směrem“. Ponechme nyní stranou ekonomické potíže a sociální napětí, jimž Egypt čelí v důsledku příklonu k Rusku a dalším sbližováním se Sýrií a souvisejícím saúdským „trestům“, které teoreticky mohou ještě přitvrdit například vyhoštěním egyptských gastarbeiterů ze Saúdské Arábie. Vztahy se Saúdy (k velké radosti prostých Egypťanů) zhoršila i anulace dohod o rudomořských ostrovech Tiran a Sanafir, a tak nyní Káhira náhradu za saúdskou ropu už hledá v Iráku a dokonce i v po dekády nenáviděném Íránu, což samo o sobě napovídá o měnící se tváři Blízkého východu a postupném bourání „sektářských“ rozporů.

Ponechme stranou i hrozbu terorismu, která egyptský turistický průmysl za zmíněných šest let připravila odhadem až o 70 miliard dolarů. Je to svým způsobem ironie, protože americké ministerstvo zahraničí koncem loňského roku označilo Egypt za nejbezpečnější stát Blízkého východu (spolu s Jordánskem, Katarem, Ománem a Emiráty). Faktem je, že se Káhiře podařilo udržet válku s Daešem v poměrně omezeném prostoru na severu Sinajského poloostrova, byť v posledních dnech Daeš povýšil boj proti egyptské vládě na novou úroveň a soustředí se v oblasti na masakry „loajálních“ civilistů, kteří prchají do vnitrozemí.

A stranou nejspíš lze ponechat zprávy izraelských médií, podle nichž USA loni zorganizovaly za účasti Izraele, Egypta a Jordánska tajné jednání o řešení palestinské otázky. Egyptská strana vzápětí popřela, že by kdy s kýmkoli jednala o možném budoucím palestinském státu, konkrétně v pásmu Gazy a na egyptské Sinaji. Podle izraelského ministra Ajúba Kary to byl Sísího plán předložený Donaldu Trumpovi. Káhira vše popírá, nicméně Egypt už o Palestině mezitím jednal na nejvyšší úrovni s Jordánskem a současně naznačuje ochotu vylepšit vztahy s muslimskobratrským Hamasem, což může napovídat, že se „něco dává do pohybu“, ale je příliš brzy byť i na spekulace.

Nad tím vším se ale vznáší ještě jiné zajímavé téma. Prezident Abdal Fattáh Sísí totiž vytáhl do "boje proti islámu".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.