Tomáš Haas: Co vyřeší prohibice?

17.09.2012 20:57 | Zprávy

Prohibice zakazuje prodej legálního a státem kontrolovaného alkoholu. Prodej lihovin pančovaných metanolem je zakázán už dávno. Vláda (či lépe řečeno vlády) si s problémem neuměly poradit. Nelegální alkohol se prodával o sto šest. Teď to vláda vyřešila zákazem legálního alkoholu.

Tomáš Haas: Co vyřeší prohibice?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vodka "velejemná"

Znamená to, že vláda přiznává neschopnost kontrolovat trh s alkoholem a fakticky se jeho kontroly vzdává. Vyklízí pole a chce se soustředit jen na boj s těmi, kdo trh zaplavují laciným nekvalitním a někdy i životu nebezpečným ilegálním alkoholem.
Pro tento boj se vzdává podpory nejlepšího potencionálního spojence - výrobců a distributorů legálního, kvalitního alkoholu, kteří na neschopnost minulých vlád v průběhu let dopláceli milionovými ztrátami. Smrtelné pančované ilegální lihoviny nejsou jejich produktem. Prohibice neřeší problém, ale trestá ty, kdo zákony dodržovali a zavírá jejich trh, ne trh ilegální. Tomu prohibice naopak trh otevírá ještě šířeji.

To vše v naději, že stát, který neuměl uhlídat legální trh, bude úspěšnější s kontrolou trhu, ve kterém ilegální lihoviny nemají konkurenci, kontrolovaný alkohol z trhu zmizí.

Ilegální trh ale není možné účinně kontrolovat. To je prokázané zkušenostmi tam, kde prohibice byla, nebo stále je byť jen částečná, jako v zemích severní evropy, i zkušenostmi s úplnou prohibicí jakou máme v příkladu USA v minulém století. Platí i zkušenost s kontrolou drogového trhu - není jediné země na světě, která by drogový trh dokázala zlikvidovat a kde by na nelegálních drogách nevydělával organizovaný zločin.

Výsledkem je navíc masivní korupce v zemích latinské Ameriky, které jsou centrem organizované drogové kriminality…

"Epidemie" metanolových onemocnění a úmrtí není něčím neznámým. Uvádím jen výsledek rychlého a neúplného průzkumu případů v poslední dekádě:

Norsko 2002-2004: 51 hospitalizovaných pacientů, z toho 9 smrtelných případů. Dalších 8 zemřelo mimo nemocnice.
Estonsko 2005: 111 hospitalizovaných pacientů, z toho 25 smrtelných případů. Dalších 43 zemřelo mimo nemocnice.
Turecko 2005: 44 hospitalizovaných pacientů, 8 smrtelných. nejsou data pro úmrtí mimo nemocnice.
Tunisko 2003: 16 případů, 3 smrtelné

Původ zpráv o hromadném výskytu případů metanolových otrav napovídá, že se nevyhýbají zemím s přísnou kontrolou prodeje alkoholických nápojů.

Nevěřím, že opatření (prohibice) bude jen dočasné. Dočasný bude možná úplný zákaz prodeje lihovin. Ale jeho důsledky dočasné nebudou. Nepochybně se stát bude snažit nahradit uniklý zisk z výběrů DPH a bezpochyby jedním z trvalých následků bude zvýšení daně z prodeje alkoholu a nějaké nové restrikce jeho prodeje, krátce nějaká, možná mírnější, forma prohibice. Jednou otevřený prostor pro ilegální trh zde zůstane. Spolu s jeho doprovodnými jevy - zdravotními riziky a korupcí.

Naše vláda má "skvělé" výsledky s potlačením ilegálního trhu s lihovinami a s korupcí a stát si bezpochyby stejně "úspěšně" poradí i s tímto problémem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Haas

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…