Václav Kovalčík: Virtuální totalita v době super-moderní, destrukce životů

02.11.2021 10:46 | Komentář

Stížnosti na sociální sítě ze strany západu, jejich nástrahy, problémy s nimi spojené pro všechny generace, dále jejich výhody a přednosti rovněž pro lidi. S tím vším se setkává nejen náš národ, ale i okolní svět.

Václav Kovalčík: Virtuální totalita v době super-moderní, destrukce životů
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Dříve převažovalo prožívání života v reálném přírodním světě, dnes nabývá virtuální svět většinu našeho prožívání, a tak často zapomínáme na přírodu kolem nás, naše blízké, domácí mazlíčky, přátele. Žijeme většinou ve virtuální bublině, dokonce tím marní naše děti své dětství, až zapomínají na to pěkné v životě. Někdy mi připadá, že se virtuální svět, pokud mu úplně podlehneme, stává otrokářem našich životů, i těch nevinných dětí. (I úplná závislost na lajkách vede k totalitě a sebedestrukcím). Ukrajuje čím dál víc náš čas, dokonce se v budoucnu chystají pseudovize, které nás ještě více připoutají k virtuální zátěži.

Něco jiného je, pokud střídáme reálný pobyt doma, na zahradě, v přírodě s virtuálním světem, a to osvíceným způsobem. Rozdáváme radosti svým blízkým, věnujeme se svým mazlíčkům, rodině, tvorbě, práci, sportu a odpočinku. Mám však obavy, že zmenšování reálného koláče nám způsobí v budoucnu virtuální totalitu.

Pohleďme na ženy, které se upínají jen na své smartphony, reálné rande a seznamování se již stává minulostí až trapností, málokdo se usměje na své bližní. K tomu ty nástrahy virtuálního světa, které způsobují psychické problémy již zmíněným obětem a kriminalitu!

Rodiny a vztahy se často rozpadají, k tomu děti a studenti věčně na mobilu, na sociálních sítích. Je špatné, že virtuální svět přináší nesvobodu pod zdánlivou taktovkou svobody a neomezenosti. Jsem sice pro konstruktivní vývoj a rozvoj technologií pomáhajících, ale nestojím o zotročení lidské civilizace sociálními sítěmi i virtuálními experimenty.

Je třeba, aby se svět poučil z virtuálních i reálných chyb a omylů, aby v těchto světech vždycky zvítězilo dobro. Virtuální svět nesmí úplně pohltit naše životy. Dobro lze šířit reálně i virtuálně za našich životů i osudů. Proto jsem pro to, aby sociální sítě respektovaly rozumné a konstruktivní zákony zemí světa. Nechtějme frustrace lidí a občanské společnosti, našeho národa i okolního světa.

Lidé si dle mého názoru nesmějí ubližovat reálně i virtuálně. Vždy s respektem, úctou, ohleduplností, reálný i virtuální světe, a to bez reálné a virtuální totality na adresu současných i budoucích lidských osudů. Jsme tu na Zemi většinou pro reálný harmonický a konstruktivní život, ne pro ten úplně virtuální (totalitní).

Václav Kovalčík, Zlín

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…