Čeští občané mají ve velké většině obavy z hord uprchlíků a migrantů valících se na Evropu ze zemí jiných kultur. Tento strach neklesá ani s tím, jak klesá příliv uprchlíků do Evropy (například do Německa přišlo v roce 2016 250 tisíc uprchlíků, což je třikrát méně než v roce 2015) ani s tím, když se stále dokola ukazuje, že Česká republika skutečně není cílovou zemí imigrantů z arabských zemí. A usadit se zde mají chuť pouze jednotlivci v řádech několika desítek ročně – tedy počty, které jsou absolutně zanedbatelné.
Tzv. uprchlická krize je však v českém politickém prostředí vítaným kouskem, kterým čeští politici rádi vylepšují svůj mediální obraz. Ovšem předháněním se v tom, kdo zde uprchlíky nechce víc a kdo verbálně razantněji ukáže na kancléřku Merkelovou, která je za uprchlickou krizi v očích české veřejnosti zodpovědná. Naposledy se včera nad uprchlíky a kancléřkou Merkelovou rozhořčoval po schválení zákona o střetu zájmů Andrej Babiš. Ten jakoby naznačoval: „Vy mně tady zakazujete vlastnit média a to, aby moje firmy soutěžily o veřejné zakázky a přijímaly nenárokové dotace, ale jsou tady přece horší věci než můj střet zájmů – uprchlíci a Merkelová – a s tím bychom měli něco dělat! Tento způsob boje, tedy skrývání vlastních problémů a vlastní bezprogramovosti a politické bezradnosti je vlastní mnoha českým politikům, kteří pomocí uprchlíků vlastně dostanou dvě mouchy jednou ranou Odvedou pozornost od vlastních negativ, a navíc ještě získají laciné politické bodíky za živení strachu v české společnosti. A navíc čím víc se tento strach vyvolává, tím větší, nehledě na realitu, je. Takže každý rykot o nebezpečnosti uprchlíků toto téma posiluje a prodlužuje.
Názory M. Zemana na muslimy jsou známy už dlouhá léta, a lze je vyvozovat i z jeho obrovského obdivu k Izraeli. Těžko lze českému prezidentovi upírat právo na jeho vlastní názory a na to, aby je veřejně ventiloval: navíc se mu ani nedá vytknout, že jde z jeho strany o čirý a účelový populismus, protože jeho negativní názory na muslimský svět jsou známé už více než deset let…
Hysterie a plošné štvaní nepomůže
Je však otázkou, zda by měl zrovna český prezident, který by měl lidem pomáhat zachovat chladnou hlavu (jak to například velmi správně prezident dělá v případě kritiky úřadu pro potírání nepravd při ministerstvu vnitra) pouštět do éteru informace o tom, že v České republice se pohybuje muž ze severní Afriky napojený na teroristy. Takováto informace nikomu vyšší míru bezpečí nepřinese, a pouze lidi děsí a vyvolává v nich další strach z cizinců, a tudíž i odpor k nim. Navíc, pokud by tato informace byla pravdivá, tohoto člověka prezident pouze upozornil, že se o něm ví, a dal mu tak možnost, aby se snažil lépe skrývat…Anebo zmizet. Tím, co řekl, zkrátka jen pomohl tomu, aby jeho slova o odporu k imigrantům a uprchlíkům byla více slyšet.
Pro slovenskou tisovou agenturu TASR zase uvedl: „Já si myslím, a nechci být pesimista, že teroristických útoků bude pravděpodobně ještě několik. Někdy jsme nepoučitelní a musíme se nechat varovat častěji, než by bylo nutné.“
Opět tedy šíří strach. Přitom ovšem neuvádí, že za většinou teroristických útoků nestojí ti, kteří se do Evropy dostali se současnou „migrační vlnou“, ale prostě rodilí příslušníci těch zemí, kde útoky páchají. Tedy například rodilí Francouzi. Potírání teroristických útoků mají na starosti zejména zpravodajské služby – a jejich práce se musí, zejména v zemích, kde k teroristickým útokům v Evropě dochází nejčastěji (tedy Německo, a zejména Francie) – zlepšit. Hysterie a plošné štvaní proti všem muslimům a priori tomu nijak nepomůže, to naopak pouze připravuje živnou půdu pro další radikalizaci a další teroristické útoky...
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV