Vaše Věc: Většina Čechů Trumpa vnímá pozitivně

17.02.2017 9:40 | Zprávy

Agentura pro výzkum veřejného mínění SANEP se ve svém nejnovějším průzkumu zaměřila na to, jak Češi vnímají amerického prezidenta Trumpa, a zjistila, že většina Čechů je novému americkému prezidentovi příznivé nakloněna…

Vaše Věc: Většina Čechů Trumpa vnímá pozitivně
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Na otázku: „Jak vnímáte dosavadní jednání nového amerického prezidenta Trumpa?“ odpovědělo 67,4 % dotázaných, že kladně, z toho 34,6 % dotázaných vnímá Trumpovo dosavadní konání velmi kladně a 32,8 % dotázaných spíše kladně. Záporně dosavadní jednání nového amerického prezidenta vnímá 18,4 % dotázaných, z toho 10,3 % dotázaných záporně a 8,1 spíše záporně. 14,2 % dotázaných uvedla, že je konání Trumpa nezajímá.

Velmi pozitivní postoj Čechů k Trumpovi je vcelku zajímavý, protože ani sami Američané se svým novým prezidentem nejsou tak spokojeni, jako Češi. A Trump je v USA podle průzkumu veřejného mínění při svém nástupu do funkce vnímán jako nejméně oblíbený prezident, s podporou 44 % Američanů, a s kroky, které Trump ve své funkci zatím učinil, nesouhlasí podle průzkumu provedeného pro CNN 47 % Američanů. Z nového amerického prezidenta nejsou nadšeni například ani Britové, kteří jej podle průzkumů veřejného mínění dokonce považují za hrozbu mezinárodní stability (tak odpovědělo 64 % Britů).

Další otázkou, na kterou respondenti průzkumu SANEPu odpovídali, byla tato: „Prezidenta USA Trumpa byste s jeho názory a postoji byste hypoteticky za prezidenta ČR zvolili/spíše zvolili/spíše nezvolili/ nezvolili/ nevím.“

Vzhledem k postojům k prezidentu Trumpovi není s podivem, že většina dotázaných odpověděla, že by prezidenta Trumpa hypoteticky volila v prezidentské volbě v ČR, tak odpovědělo 55,9 % dotázaných. 34,2 % dotázaných by Trumpa zvolilo a 21,7 % dotázaných uvedlo, že by ho spíše zvolilo. 29,8 % dotázaných uvedlo, že by Trumpa prezidentem ČR nezvolilo, z toho 10,4 % občanů vybralo odpověď „spíše nezvolili“.

Trumpovo rozhodnutí ohledně uzavření hranic pro uprchlíky vnímá kladně 62,1 % dotázaných, naopak záporně 25,6 % dotázaných. Mezi Čechy má tedy toto Trumpovo rozhodnutí větší podporu než mezi samotnými Američany(!!), kde se podle průzkumu agentury Ipsos s jeho nápadem uzavřít pro občany některých zemí hranice, ztotožnilo 49 procent Američanů, a proti bylo 41 %.

SANEP se zaměřil také na to, jak jsou názory na Trumpa rozloženy mezi voliče českých politických stran. Výsledky jsou více než zajímavé. D. Trump má v ČR nejvíce sympatizantů mezi voliči Okamurovy SPD, kteří podle SANEPu Trumpovy kroky vnímají pozitivně ve svých 93,1 %. Jen 0,2 % voličů SPD uvedla, že Trumpovy kroky vnímají negativně… Velkou podporu má Trump také u českých voličů KSČM, z nichž s jeho kroky souhlasí 84 % dotázaných, mezi voliči ČSSD mají jeho dosavadní kroky podporu 68,4 % dotázaných voličů, a s Trumpovým dosavadním jednáním souhlasí také nadpoloviční většina dotázaných voličů hnutí ANO (52 %).

Jednání prezidenta Trumpa vnímá pozitivně i 49 % z dotázaných voličů ODS, 31,7 % voličů KDU-ČSL a 14,2 % voličů TOP 09.

USA se D. Trump stal v prezidentských volbách zejména kandidátem dělnických a obecně zaměstnaneckých vrstev a zdá se, že tohoto amerického multimiliardáře jako ochránce zájmů obyčejných lidí vnímají také Češi, mezi kterými si Trump získal podporu zejména u levicových voličů. A to přesto, že zatím neudělal ani jediný reálný krok, kterým by ukázal, že se jako prezident postará o to, aby se „dělnická třída“ měla lépe. Například jeho plán na zrušení Medicare, ať už jej podpírá jakýmikoli tvrzeními o předraženosti léků a vysávání státních peněz, lidem, kteří zkrátka nemají soukromé zdravotní pojištění a nemají prostředky na to, si ho platit, takový krok absolutně nepomůže. Pokud si zdravotní péči na úrovni, kterou poskytuje Medicare, nebude moci dovolit, a to bez zdravotního pojištění nebude, bude mu úplně jedno, zda jsou léky extrémně předražené, nebo „jen“ předražené… A k čemu běžným občanům pomůžou deregulace bankovních služeb? K tomu, aby se tito lidé se vzpomínkami na poměrně nedávnou finanční krizi více obávali o své úspory v bankách?

Podle průzkumu SANEPu se zdá, že americký prezident Trump má větší podporu v České republice, než ve Spojených státech. Lidé ho tu navíc vnímají jako jakýsi symbol odporu proti představitelům EU, kteří v očích mnoha občanů zcela ignorují přání a potřeby běžných lidí. Trumpa u nás lidé často vnímají jako někoho, kdo s EU zatočí. Je však třeba uvést, že pokud by Trump s EU, resp. s některými členskými státy EU (např. s Německem, kterému hrozí zavedením vysokých dovozních cel na automobily), v českém národním zájmu a ku prospěchu většiny českých občanů to určitě nebude… Bude zajímavé sledovat, jak dlouho dolarovému multimiliardáři Trumpovi vydrží jeho téměř undergroundová image, jíž k sobě přitahuje lidi nespokojené se současnými poměry. A jak dlouho vydrží nadšení českých občanů, jichž se jeho „made America great again“ politika může pozitivně dotknout skutečně jen stěží, i kdyby se Trumpovi na americkém poli skutečně dařilo tak, jak sliboval a slibuje…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…