Jde o tyto statě:
Co s bydlením - díl první
Rakousko a dostupné bydlení, vzor k využití u nás
Ivan Přikryl: Velká Británie a sociální bydlení
Tak na např. ve stati Velká Britanie a sociální bydlení se sice dozvím, kolik se ve VB takových bytů staví a jak se nazývá organizace, která to zastřešuje. Ale to nejpodstatnější je opominuto.
U bydlení jde o následující:
Kolik bytů chybí na trhu a pokud možno s regionálním rozložením? Jaký je roční úbytek bytů? Jaké jsou přírustky populace? Jaká je čekací doba na tento typ bytů?
Právě tak se neuvádí, jaké jsou hmotné poměry potencionálních uchazečů o takové byty? Jejich průměrný příjem, počty dětí, event. zda je také používáno společné vícegenerační bydlení. Bylo by zajímavé také vědět, jaké jsou průměrné platy podle typických profesí, např. lékař, učitel, řemeslník, mzdová účetní atd.
Nic také I. Přikryl neuvádí jak si zájemce obstarává prostředky na pořízení bydlení, hypotékou? Jaké je úročení, jaká je doba splatnosti? Jak je splácející chráněn proti výpadku svých příjmů, např. následkem nezaměstnanosti, invalidity po úrazeatd.?
Čtenář se také nic nedozví o průměrné výměře takovýchto bytů a počtu místností. Mají takové byty zateplení, výtah v domě, přípojky na plyn, na TV signál, datové sítě? Jak je zajištěno garážování?
Ono totiž takový zateplený byt, který je v létě "vytápěn" na 30st. C a i více, je doslova pohromou nejen pro staršího člověka, ale i pro mladšího kardiaka.
Jak a zda vůbec jsou řešeny společné prostory, něco jako sušárna, motorkárna, event. prostor pro kutilský koutek pro drobné řemeslné opravy.
Nulovou informaci dostane čtenář o úhradách, tj. jaké je nájemné, průměrná výše úhrad za teplo a energie? Kolik to činí % z průměrného platu? Jak zvládá prům. občan- uživatel bytu, přechod do penze, kdy se jeho příjmy znatelně sníží?
Jak jsou lokace bytů zakomponovány do příslušného města, tj. dostupnost městskou dopravou do centra či do sousedních měst. Jaká je návaznost v městských plánech na další obč. vybavenost, školy, školky, atd.?
Jak jsou partnerům uživatele bytu rozvrženy povinnosti?
Myslím tím zaměstnavatele (příspěvek ve spolupráci s odbory), stát (dotační politika), Kraje (infrastruktura), obce (přidělování pozemků, pokud možno na téměř nulovou cenu).
Nemají-li tito partneři jasně stanovené povinnosti, tak se z bydlení "vyzují". U nás jsou obce zuřivým odpůrcem bytové výstavby na svém katastru.
A konečně, to co by I. Přikryl nedoporučoval přebírat z daného modelu a proč, % závad u těchto bytů, doby jejich odstraňování a způsob tvorby zdrojů na nutnou údržbu a modernizaci (jako u nás tzv. Fond oprav)?,
předpokládaná doba životnosti.
Obecně se bere, že bydlení ve vyspělých státech je velmi drahé, a ceny pořád stoupají a dostupnost se tak vymyká i vyšší střední třídě. Bez těchto informací jeho seriál pak ztrácí svou informační hodnotu, ale zvyšuje entropii a degraduje nemalou sumu času, kterou do něj p. Přikryl vložil.
Celkem napjatě očekávám, že p. Ivan Přikryl mnou načrtnutá (a možná i některá další) bílá místa doplní.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV