Centrum studií genocid Terezín se otevře veřejnosti v úterý 9. května 2017 od 16 hodin. V rámci slavnostního zahájení činnosti Centra budou na programu výstavy, filmové projekce a přednášky. Od 20 hodin bude připraveno hudebně dramatické pásmo prezentující kultury vybraných zemí, které se v minulosti staly terčem genocidního násilí. „Cílem tohoto centra je poskytnout české veřejnosti informační a znalostní zdroje o příčinách, původu a důsledcích genocidního násilí a způsobech, jak může být jeho výskyt v budoucnu rozpoznán a zastaven prostřednictvím politické a občanské činnosti,“ říká pro ParlamentníListy.cz Šimon Krbec, výkonný ředitel Centra studií genocid.
Od 10. do 16. července 2017 se pak v Centru studií genocid v Terezíně uskuteční již 6. ročník letního projektu „Vlak Lustig“, v jehož rámci bude 14. a 15. července na programu divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.
Genocidní násilí ve světových dějinách
Centrum bude v letech 2017 až 2020 realizovat vzdělávací, informační a kulturně-sportovní programy v prostorách bývalého židovského ghetta v tzv. hlavní pevnosti města Terezín. Partnerem Centra studií genocid je Město Terezín a sdružení Terezín – město změny. Centrum (do letošního roku Výzkumné centrum archeologie zla) aktivně spolupracuje s předními výzkumníky oboru studií genocid v Evropě a ve světě. Multidisciplinární obor studií genocid je založen na komparaci (srovnání) různých případů genocidního násilí ve světových dějinách (například masové likvidace původních obyvatel Ameriky a Austrálie, genocidy Arménů, nacistické genocidy Židů, Romů a dalších evropských národů a skupin obyvatel, genocidy v Kambodži a Rwandě a dalších oblastech světa).
Více o aktivitách Centra v letech 2012-2016 se lze dozvědět na www.studiagenocid.cz. V současnosti ve světě aktivně působí několik desítek specializovaných výzkumných center pro studium genocid. Komunitu vědců reprezentuje například International Association of Genocide Scholars, založená v roce 1994.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih