Vojtěch Berger: Aby Gorila něco změnila, musela by se jmenovat Medvěd

06.02.2012 18:18 | Zprávy

Zatímco Asie vstoupila nedávno do roku Draka, Slováci začali „rok Gorily“.

Vojtěch Berger: Aby Gorila něco změnila, musela by se jmenovat Medvěd
Foto: Facebook
Popisek: Plakát skupiny Kauza Gorila na Facebooku

Asi tušíte, že nejde o astrologii, ale o korupci. Gorila, tedy dokument, který má dokazovat propojení slovenských politiků s finanční skupinou Penta, rozhýbala na Slovensku skutečně mnoho věcí. Například změnila státní znak, podpořila konzumaci ovoce a zaplnila slovenská náměstí. Vedlejší efekty, jako je výměna zkorumpovaných politiků, se ovšem zatím neočekávají.

Jako agent tajné služby můžete pojmenovat odposlechy po různých zvířatech. Třeba Tygr nebo Anakonda. Když máte fantazii, tak třeba Surikata nebo Pásovec. Stejně si však myslím, že zpravodajci udělali Slovensku velkou službu, když před pár lety nazvali tehdy ještě nový spis právě Gorila. Tedy, když už se mají Slováci dozvědět smutnou pravdu o svých zkorumpovaných politicích, tak ať se ji dozvědí aspoň veselou formou.

Taková gorila v sobě totiž ukrývá obrovský potenciál pro lidovou tvořivost. Hned první týdny v novém roce to dokázaly. Po internetu začal kolovat bezpočet karikatur a obrázkových variací na téma opice, gorily, pralesa, džungle a podobně.

Za všechny bych vybral parafrázi na slovenský státní znak. Místo tradičního trojvrší se na obrázku mračí nahrbená gorila, hlava jako nejvyšší pahorek, ramena jako dva nižší kopce po stranách. A tam, kde se na slovenském státním znaku hrdě tyčí dvojramenný kříž, trčí gorile z hlavy napůl oloupaný banán.

À propos banány – ty se staly jedním ze symbolů kauzy Gorila. Když se konal v Bratislavě první veřejný protest proti korupci politiků, přinesli si s sebou demonstranti banány, jednak jako svačinu a jednak jako munici, kterou později s gustem naházeli na prezidentský palác a na parlament.

Spíš než banány však byla pozoruhodná demonstrace samotná. Slovenské demonstrace se s výjimkou odborářských protestů většinou dají charakterizovat slovem hloučky. Gorila ovšem do ulic vytáhla několik tisíc spravedlivě naštvaných občanů. Loupali banány na náměstí právě proto, aby se Slovensko nestalo banánovou republikou.

Gorila zkrátka dokázala velké věci, i když asi nedokáže to nejtěžší – skoncovat s korupcí v politice a potrestat viníky skandálu. Že se případ vyšetří, tomu na Slovensku věří málokdo.

Abych se však vrátil na začátek, název Gorila posloužil dobře jako urychlovač veřejného odporu proti korupci, ale na to, aby padaly hlavy politiků, by to zřejmě chtělo ještě silnější kalibr. Třeba spis s krycím názvem Mamut. Nebo spíš, vzhledem ke slovenským reáliím, Medvěd. Bůhví kolik takových dokumentů ještě ve slovenských šuplících dřímá a které zvíře se proslaví příště. 

Publikováno se svolením vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Foltýn

Chápu vás dobře nebo docela ostře kritizujete Foltýna, za kterým stojí tato vláda? Pro mě je šok, že by někdo, kdo je v ODS kritizoval něco, co tato vláda udělá. A obecně, co si vlastně myslíte o celé té snaze vlády vnutit lidem její názory a jakékoliv jiné eliminovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Znamení změny

13:57 Petr Hampl: Znamení změny

Druhý pohled Petra Hampla