Vojtěch Železný: Zlato a stříbro, pozitiva i úskalí

21.09.2016 10:12 | Zprávy

Zlato a další cenné kovy zná lidstvo od nepaměti. Tři sta let před počátkem letopočtu razili Keltové první mince na našem území. Zlato a stříbro se používaly jako platební prostředek ale mnohem déle. Jejich výhodou byla snadná dělitelnost, trvalost a velká kupní hodnota - za malé množství zlata lze koupit velké množství jiných statků. V současné době řada investorů opět zpívá ódy na cenné kovy, hlavně v obavách z erozivních sil rotačních tiskáren centrálních bank na současné nekryté peníze. Cenné kovy vnímám jako zajímavý doplněk portfolia, avšak by neměly tvořit podstatnější část portfolia a to z několika důvodů.

Vojtěch Železný: Zlato a stříbro, pozitiva i úskalí
Foto: Archiv VŽ.
Popisek: Vojtěch Železný, portfolio manažer v poradenské společnosti zaměřené na podílové fondy.

Prvním je to, že zlato nepovažuji za investici, ale jako komoditu, kterou si koupím a doufám, že její cena poroste. Nemovitosti majitelům vynáší nájmy. Akcie vyplácejí dividendy a firmy vyrábějí výrobky a služby, kterých si spotřebitelé cení. Dluhopisy a vklady u bank nesou úrok (alespoň to tak bývalo). Pokud si koupím zlatou minci, budu mít za deset let opět jednu zlatou minci. Tato mince mi nic nepřinese kromě potěšení z hezkého vzhledu.

Druhý důvod je daňový. Zlato je sice od DPH osvobozeno, stříbro a ostatní cenné kovy však nikoliv. Pokud si koupíte stříbrnou minci, pak pokud byste se ji rozhodli obratem prodat, dostanete zpět o čtvrtinu až třicet procent méně v důsledky DPH a marže obchodníka.
Třetí důvod je i možná konfiskace zlata vládou. To není jen problémem totalitárních režimů. Zlato sebral svým občanům i Franklin Delano Roosevelt, prezident Spojených států, v roce 1933, aby mohl oslabit americký dolar, jehož cena byla na zlato navázaná. V současném světě zní tato možnost ve zvuku třísměnného provozu rotačních tiskáren opět celkem reálně.

Posledním důvodem je i volatilita ceny zlata. Ta vystřelila téměř k 1900 dolarům za trojskou unci v roce 2011, nyní se obchoduje o třetinu levněji. Pro srovnání: pokud byste investovali do amerických akcií (S&P500), vydělali byste téměř 100 procent, tedy byste zdvojnásobili svou investici. V tomto časovém úseku by Vám zlato kupní sílu neudrželo, což je oblíbený argument zlatomilů.

Zlato je svým propadem v současné době o něco atraktivněji než před pěti lety. Stále si však myslím, že cenné kovy by neměly tvořit více než 5-10 procent celkového portfolia. Vybíral bych zlaté mince a slitky bez větší historické či umělecké hodnoty, aby opětovná konverze do peněz byla co nejlevnější. Zajímavým způsobem investice ale mohou být i samotní těžaři. Akcie Rangold resources vyrostly za poslední rok o 75 procent a za posledních 5 let ztratily deset procent, tedy výrazně méně než samotné zlato. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…