Zbyněk Fiala: Betonová bublina

03.08.2021 14:58 | Komentář

Ceny nemovitostí rostou jako koronavirem pohnojené. Mnozí obviňují veřejné rozpočty a centrální banky. Jejich záchranné programy valí peníze za hubičku, které není kam vrazit, leda utopit v betonu. Co bude, až se úroky zvednou? Co může propíchnout betonovou bublinu?

Zbyněk Fiala: Betonová bublina
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Představa, že byty jsou obezděným prostorem určeným k bydlení, zkresluje pohled na tento sektor. Pro příliš mnohé jsou byty investice, která na rozdíl od brambor roste i v letech sucha. A v Česku pochopitelně skoro nejrychleji v EU, jako doklad naší neomezené svobody zájmových skupin. Smyslem bytové výstavby pak není uspokojit poptávku, to by bylo po kšeftu. Smyslem je zdravý nedostatek, který udržuje zájem trhu, i když se ceny vzpínají jak fazole z jara. Když se tedy mluví o bytové politice, je dobré vědět, zda jde v tu chvíli o peníze, nebo o teplo domova. To jsou velice různé věci a v debatách můžou způsobovat značné křeče.

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu téměř 40 miliard korun. Je to o polovinu více než před rokem. Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014, sdělují ČNB a Česká bankovní asociace. Pro vysvětlení není třeba chodit daleko. Inflace se drží třetí měsíc kolem tří procent (v červnu 2,8 %) a na webu ČNB se lze dočíst dokonce titulkovým písmem, že třeba viceguvernér Tomáš Nidetzký si dokáže představit zvýšení úrokových sazeb na každém z dalších jednání bankovní rady.

Těm, komu jde v bytech jen o investiční peníze, neuniklo, že Česká národní banka už v červnu svou základní sazbou pohnula, ale ne výš než na půl procenta. Průměrná míra úspor obyvatelstva je vysoká, podle jarní Zprávy o měnové politice ČNB vyskočila z předpandemických 12 procent na „bezprecendentně vysokou úroveň“ 22 procent. ČNB odhaduje, že čtvrtina přírůstku je z opatrnosti, ale tři čtvrtiny kvůli „znemožnění realizace spotřeby“ (do krámu se nesmělo). Lze si představit, že lidé s vyššími příjmy se v prachách brodí.

Průměrná hypotéční sazba znovu vystoupala nad dvě procenta, ale co to je? V 90. letech byla na 14 procentech. Hůř už bylo. Avšak i tento nejlepší z možných světů má řadu slabin. Co platno, že hypotéka jen levná, když si musím půjčovat stále víc. Splátka stejně roste. Průměrná česká hypotéka přešplhala tři miliony korun, přestože průměrný poptávaný byt má dva pokoje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

12:04 Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

Europoslanec Niedermayer z TOP 09 cítil potřebu se vyjádřit k případu Marine Le Penové. Europoslance…