Zbyněk Fiala: Dopadneme jak po prohrané válce?

19.04.2022 16:56 | Komentář

Pomalu se blíží k závěru přechodné období, po jehož skončení začnou Rusové vyžadovat platby za zemní plyn v rublech. Dodávky po 1. dubnu mají být splatné po 1. květnu. Co uděláme, když to odmítneme, a plyn nebude?

Zbyněk Fiala: Dopadneme jak po prohrané válce?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Zbyněk Fiala

Vyhlídky ruského plynu za ruble ruské měně pomohly, prakticky zlikvidovala kurzové ztráty z počátku války na Ukrajině. Nyní je tedy rubl na předválečné úrovni a jeho kurz začal být vázán na zlato. Konkrétně bylo stanoveno, že jeden gram zlata má hodnotu 5000 rublů. Abychom se v tom vyznali, musíme převést rubly na dolary a gram odvodit z běžně obchodovaných trojských uncí. Když to provedeme, vyjde 5000 rublů vázaných na zlato na 60 dolarů, takže trojská unce zlata (asi 31,1 gramu) vyjde touto cestou asi o šest procent levněji, než je aktuální cena na burze 1993 dolarů.

Rubl se tedy má opírat o jiné než měnové trhy, ale cena zlata je také velice proměnlivá. Teď míří nahoru, dokonce ve skocích. Blíží se k rekordním hodnotám z léta 2020 a je šestkrát vyšší než před dvaceti lety. Poměr zlatého krytí ruble byl zatím ukotven státním rozhodnutím, uvidíme, zda vydrží. Kdyby zlato nadále rostlo nad rekordních více než 2000 dolarů, bude rubl zdražovat také.

Jinou věcí je situace nebohých Evropanů. Pár zemí, nejbližší Maďarsko, už s platbami v rublech vyjádřilo souhlas, Maďaři navíc za podstatně nižší dlouhodobé ceny. Jinak postupovalo Rakousko, které si dokázalo individuálně vyjednat, že bude nadále platit v eurech. Zřejmě muselo přijít na to, jak své platby ukrýt před unijními a americkými sankcemi. Česko zatím doufá, že to za něj vyřeší jiní, jenže než na to dojde, budeme předsednickou zemí a všechny oči se soustředí na Fialovu vládu. Ta se zatím odvolává se na evropskou solidaritu, ale s tím dlouho nevydrží.

Jižní křídlo EU má blíže k severoafrickým zdrojům zkapalněného plynu, například v Alžírsku. Italská státní společnost ENI si právě vyjednala s alžírským Sonatrachem zvýšení dodávek o 9 miliard kubických metrů plynu během tří let do roku 2024. V loňském roce Itálie dovezla 29 miliard kubíků plynu z Ruska, ale hodně už dovážela taky z Alžírska, 22,5 miliardy kubíků. Teď má tedy Alžírsko vystřídat Rusko v pozici hlavního dodavatele do Itálie. Italský premiér Mario Draghi je trénovaný na krize, stál v čele Evropské centrální banky v těžkých časech mezi lety 2011 a 2019. Jeho ministr zahraničních věcí Luigi Di Maio už zkoušel přiobjednat plyn taky z Ázerbájdžánu, Mosambiku, Republiky Kongo, Kataru, Angoly a Alžírska, reportuje list Politico. Je však docela pravděpodobné, že v těhle destinacích se postupně vystřídá víc žadonících hostí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.