Zbyněk Fiala: Kdo tedy ty prezidentské volby zmanipuloval?

10.05.2019 21:35 | Zprávy

Představa amerických Demokratů, že případ ovlivňování prezidentských voleb 2016 Muellerovou zprávou nekončí, se nejspíš naplní. Někteří však toho budou litovat.

Zbyněk Fiala: Kdo tedy ty prezidentské volby zmanipuloval?
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Trump to nebyl, kdo se snažil ovlivnit prezidentské volby 2016 jinými než politickými nástroji, potvrdilo více než dvouleté vyšetřování vedené Robertem Muellerem se zvláštními pravomocemi. Z jeho závěrečné zprávy tak víme, jak to dopadlo, ale nemáme moc možností zjistit, jak k tomu došel. Značná část zprávy je totiž utajena, nabízí jen prázdné rámečky se stručnou informací, podle jakého zákona to nesmíme číst. Demokraté nyní chtějí dosáhnout toho, aby byly utajené části zprávy zpřístupněny, a jsou kvůli tomu ochotni jít do konfliktu na úrovni ústavní krize.

Možná však dělají chybu, protože se mohou dopracovat ke zjištění, že celé Muellerovo vyšetřování bylo nezákonné. Rýsuje se tu obrovské zneužití státní moci ke zmanipulování svobodných voleb. Žádní Rusové, bylo to doma. Republikáni si teď nenechají ujít vyšetřování, jak k tomu došlo, že zrovna při volbách prezidenta byla narušena svoboda politické soutěže.

Teprve zveřejnění zprávy umožnilo sledovat, jakým směrem se ubírala práce vyšetřovatelů, a tak až teď přišel čas vytahování dokumentů, které ukazují snahu FBI určité věci zastřít. Především je to fakt, že takzvaná Steeleho složka, která byla základem celého vyšetřování, vznikla za peníze štábu Hillary Clintonové. A že jde o vymyšlenou politickou špínu, obvinění bez důkazů. FBI to věděla, a přesto předložila tuto složku zvláštnímu soudu pro dohled nad zpravodajskými službami FISA a podložila jím svoji žádost, aby mohla krátce před volbami odposlouchávat a sledovat Trumpův volební štáb.

FBI v žádosti uvedla, že se snaží vyšetřit údajné ruské hákování pošty federálního ústředí Demokratické strany, a k tomu přiložila papíry (Steeleho složka), které se tvářily jako sada zpravodajských výstupů přímo z Kremlu a měly ukazovat na aktivní komplot Trumpova štábu s ruskými tajnými službami.

Zarážejí však dvě věci. FBI nikdy neprozkoumala servery ústředí Demokratické strany, aby si mohla tvrzení o ruském hákování ověřit. To je opravdu divné, neboť nezávislí odborníci (veteráni zpravodajských služeb) zpochybnili samotný fakt, že soubory byly ukradeny po internetu. Metadata, která se nepodařilo z ukradených souborů odstranit, svědčí o tom, že soubory byly zkopírovány někým z obsluhy serveru, někým, kdo měl možnost tam strčit flešku. Údaje o rychlosti načítání dat jednotlivých souborů informují, že by v tom objemu neprošly sebetlustším kabelem a musely být zkopírovány někým zevnitř.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Strach

SPD sice dost často šíří strach, ale vy zase neděláte nic proto, abysme se jako lidé nemuseli bát nejen o svou budoucnost, ale i budoucnost svých dětí. Vždyť naše životní úroveň je dost mizerná. A co s tím děláte? A k té výpovědi, fakt myslíte, že dvojnásobné odstupné je dostatečná kompenzace za bez...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Teprve až dojde slivovice

9:44 Zbyněk Fiala: Teprve až dojde slivovice

A máme to tu zas, stromy kvetou příliš brzo, a tak je spálí mráz, který přichází z Kremlu (a ze Sibi…