Zbyněk Fiala: Peníze a potraviny

24.03.2022 7:34 | Komentář

Potravinová bezpečnost a suverenita je v časech války životně důležitá. Potřeba změn je nejnaléhavější v Česku, kde jsme loni zaznamenali největší agrární obchodní schodek v historii.

Zbyněk Fiala: Peníze a potraviny
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Pondělní bruselské jednání ministrů zemědělství členských zemí Evropské unie se zabývalo důsledky války na Ukrajině a sankcí proti Rusku. Ukrajina nestihne obdělat část polí včas, a překážkou není jen válka, ale také nedostatek a cenová nedostupnost pohonných hmot pro zemědělské mechanismy. Vzniká velice nebezpečná situace, pokud z trhu vypadnou i ruské vývozy obilí. Mimochodem, Rusko se stalo významným exportérem až poté, co jej probudily minulé sankce, které zablokovaly dovoz potravin do Ruska a přinutily zemi zemědělství modernizovat.

I mimo region postižený válečným konfliktem působí vysoké ceny pohonných hmot z ropy a také zemního plynu jako suroviny pro výrobu dusíkatých hnojiv. To pociťujeme i u nás. Ceny potravin rostou už v předstihu, dokonce svižněji než jinde. S únorovými deseti procenty máme třetí nejvyšší inflaci v EU. V eurozóně byla inflace jen 5,9 procenta.

Tady si dovolím malou vsuvku. V Česku inflaci našlehává politika České národní banky, která nastavila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů výše než ECB. Tvrdí, že její postup proti inflaci je o to razantnější. Takže my bojujeme proti inflaci víc, a máme ji proto vyšší, zatímco ECB se fláká u nuly, a má inflaci poloviční. Kdo tomu rozumí, ať se hlásí na osobním centrální banky, je to dobře placené, ale není to práce pro každého.

Držme se ale hrozící zemědělské a potravinové krize. Debata v zemědělské evropské radě se soustřeďovala na krátkodobé a dlouhodobé cíle. Tím dlouhodobým je model Farm to Fork, čili ekonomika krátkých vzdáleností a vysoké míry zpracování, která oživí venkov a je zároveň vstřícná ke klimatu. Nyní se přidává ještě větší důraz na potravinovou bezpečnost a suverenitu, uživit se, i když se stávající vazby s vnějším světem zpřetrhají. Krátkodobým cílem je pak zabránit rozvratu potravinového trhu v důsledku válečných událostí a brzdit ceny potravin, zejména jejich dopad na ohrožené domácnosti.

EU dovážela polovinu kukuřice z Ukrajiny a třetinu umělých hnojiv z Ruska. Vzniká otázka, jak se bez toho obejít. Financial Times nabízejí nahlédnutí do podkladů pro jednání ministrů. Evropská komise může čelit růstu cen, ale nikoliv tomu, že něčeho nebude dost. Celkový objem evropských dotací pro společnou zemědělskou politiku dosahuje 58 miliard euro ročně, což je třetina celého evropského rozpočtu. To EU umožňuje zachovat postavení čistého exportéra zemědělské produkce. Samotná ČR je na tom však jinak, v loňském roce jsme zaznamenali schodek zahraničního agrárního obchodu ve výši téměř 42 miliard korun. Je to nejvyšší schodek v dosavadní historii a jasný doklad toho, že stávající model nás ohrožuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.