Zbyněk Fiala: Pravidla pro život v kanálu

18.07.2020 17:58 | Zprávy

Někdy nám unikne, že informační kanály jsou častěji spíše tím druhým než tím prvním. Proto vznikly úřady (máme jej i v Česku), které dbají na to, abychom byli opatláni jen tím vhodným neřádstvem. Vedle toho vznikají i serióznější pokusy, jak se vyrovnat s nesourodým burácením, se kterým nás internetová Niagara obklopuje.

Zbyněk Fiala: Pravidla pro život v kanálu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Zbyněk Fiala

Můžeme se pobuřovat nad tím, co na nás z různých sdělovacích kanálů, od televize, přes rádio a noviny a ž po internet teče. Ale vždyť se na tom podílíme také! Lepší než plané rozhořčení je dobré znát pravidla pro pobyt na příjmu i na aktivní straně informační kanalizace. 

Teorii propagandy a manipulace v podmínkách internetu poutavě rozpracovává Peter Pomerantsev v knize s příznačným názvem Toto není propaganda: Dobrodružství ve válce proti realitě (Pomerantsev, Peter. This Is Not Propaganda: Adventures in the War Against Reality . Faber & Faber). Nelze jej brát i s chlupy. Platil to Freedom House, americká instituce, která to dělá z druhého břehu. Rodiče autora byli emigrující ruští disidenti, a tak kniha obsahuje také dlouhé pasáže o sovětském utrpení, naštěstí kurzívou, snadno poznáte, kde to končí. Ale autorovi rozumím, snaží se vyvažovat, aby mohlo být kritický i k hostitelské straně.

Jeho hlavní sdělení spočívá v tom, že boj proti fake news je směšný, pokud se zabývá jednotlivými tvrzeními. Podstatou masové ideové masáže je určitý systém nástrojů a chování, ve kterém jsou zneužitá velká data ze sociálních sítí. Ta jsou pak zpracována umělou inteligencí třeba v Cambridge Analytical, která prosadila Brexit, nebo v petrohradské Internet Research Agency, jak okamžitě opáčí američtí demokraté, která jim prý vnutila Trumpa.

Nástroji jsou falešné identity a hromadné komentáře (bots), sály plné trollů (sock puppets), které lze případně vyslat i do ulic, nebo uměle vnášená témata (uprchlíci), která mají přerušit kritickou debatu. Toho lze dosáhnout i koncentrovanými útoky na autory takových debat. Nejde tedy o falešné zprávy nějakých pobloudilých potrhlíků, ale o zneužívání informační převahy nástroji informační války. Někdy se bojuje uvnitř (Brexit), jindy venku (volby, barevné revoluce). Prý je to lepší, než když se vraždí a střílí. Avšak na Ukrajině se nakonec taky vraždilo a střílelo.

Některé prvky této války poznáme sami, třeba když v internetové debatě převáží proud sprosťáren. Je možné, že to z té sítě padá samo, umělé inteligenci už netřeba příliš napovídat. Tohle lze ostatně zvládnout i bez znalosti textu, na který se reaguje. Jinde nás naopak ohluší to, o čem se v té vřavě vůbec nemluví. Nejspíš proto ta vřava vznikla. Knihu rozhodně doporučuji, je stejně dobrá jako Noam Chomsky: Manufacturing Consent, byť tenčí a méně akademicky vypiglovaná.

Chování na straně příjmu informační kanalizace má k dispozici skutečnu atomovku: nemusím to číst. Užijme si jí, dokud ji máme. Nechci se taky utopit v konspiracích, ale prý nám začnou zprávy klíčit i z nudlí. Ostatně KGB to zkoušela, jak všichni víme z mladších let, polévkou z písmenkových těstovin. Sdělení tam, bylo, rád jsem je skládal na lžíci, jen to nedávalo smysl. Ale to bylo před umělou inteligencí.

A teď k tomu chování na aktivní straně. Nedá nám to a začneme bušit do klávesnice. Jak vy k my, tam my k vy. To jsem jim to nandal! Někdo mě zkoušel zkroutit konspirativní teorií. Poučil jsem ho, aby už nepil. Aby teď zkusil tu o Jeníčkovi a Mařence. Nebo se dalo postupovat racionálněji? Co s tím? Tedy přesněji – co s nimi, těmi na druhém konci drátu?

Příklad konspirační teorie: Koronavirus vznikl v laboratořích, aby se dalo na „plandemii“ krvavě vydělávat vakcínami. Do toho se pak vmísil Bill Gates, který chce využít očkování proti koronaviru k tomu, aby mohl do žil propašovat mikroskopické čipy, které umožní naše nepřetržité sledování prostřednictvím sítí 5G.

Podle výzkumů veřejného mínění, které podnikla v USA agentura Pew, 32 procent dotázaných věřilo, že na těchto teoriích něco je. Tomu odpovídaly i milionové odezvy na Facebooku. Jestliže tomu věří i někdo z vašich blízkých či známých, je rozhodně dobré osvojit si takovou argumentaci z reálného světa, která neopustí laskavý tón a pravidla zdvořilosti, ujímá se úkolu MIT Technology Review. ZDE

Inspiraci nachází na debatní větvi otevřené sociální sítě Reddit, která nepatří dobyvatelům miliardových příjmů jako Facebook, ale čtenářům. V podstatě pomáhá v záplavě mediálních informací, kdy lajky neposouvají vzhůru osobu, ale zprávu. Samozřejmě, že tam vyniknou i ptákoviny, ale seriózní zájemci mohou bloumat debatami, které jdou víc do hloubky a poskytují tématům proces zušlechtění. Udržují tak při životě ideál „moudrého davu“, kdy ve společenství osob se vzájemně nezávislými vnějšími zdroji informací lze dosáhnout výsledků, které překonají i individuální experty.

Tím se liší od stáda lumíků, drobných hlodavců. Ti se snadno přemnoží, a pak jsou nuceni hledat nové životní prostory, za kterými skáčou za vedoucím samcem nebo kdo je zrovna v čele, i do moře, v naději, že je přeplavou. Všichni běží sborem za tím prvním volem, a podle toho dopadnou. Na druhou stranu, husté stádo je obranou proti dravcům. Možná se zaleknou, a když ne, já sám se v tom stádu ztratím, jsou tu tisíce jiných. Ani lumíci tedy nejsou debilové, jen mají preference stáda v podmínkách překotného růstu. Pak nemohou moc pokukovat, co se děje jinde, ale držet hubu a krok, aby je ti za nimi neušlapali.

Tolik má moudra, a teď co s těmi konspirátory a co se radí na Reddit a v MIT.

Podle psychologů je přirozené, že nevysvětlitelné jevy (ani s koronavirem si vědci zatím v mnoha ohledech nevědí rady) vyvolávají v lidech podezření. Je lepší být ve střehu než bezmyšlenkovitě naletět. Ovšem naletět lze i s myšlenkou, že mě přece neoblafnou při mém vzdělání. Ve skutečnosti nikdo není imunní vůči konspirativním podezřením, které se k němu donesou. Karantény a povinnost vyhýbat se lidem naši citlivost vůči takovým zprávám jenom zvyšuje. Chceme-li nahmatat půdu pod nohami, musíme si nejprve sami uvědomit tuto slabinu.

Konspirace se budují kolem zrnka pravdy (ostatně i kapka deště nebo vločka sněhu může vznikat jen kolem prachové částice, tedy něčeho hmatatelného). Tak třeba konspirační teorie kolem sítě 5G vznikla na základě prosincového článku v Science Translational Medicine o „quantum dots“, částicích emitujících světlo blízké tepelnému záření. Tyto částice mohou být uloženy v kůži, aby zaznamenaly vakcinaci. Autor Kevin McHugh ovšem zdůraznil, že nejde o nějaké sledování nebo mikročipy: „Nevím, kde se to vzalo. Qantum dots dokážou pouze vydávat světlo.“

Žádná demografická skupina není náchylnější ke konspiračním teoriím, ale jejich součástí jsou obvykle „ti druzí“, a to už bývá s rasistickým podtextem, doplňuje psychologický rámec problému harvardská expertka Joan Donovanová. Upozorňuje na obvyklý obal takových zpráv: „Co oni nechtějí, abyste se dozvěděli.“  Jako nosič těchto teorií jsou s oblibou využívány celebrity, které se zároveň na tomto zájmu svezou. Na druhou stranu, celebrity se zapojují i do bojů proti konspiracím, můžete si vybrat…

Desatero MIT pro rozmluvu s konspirátory (v mé volné interpretaci):

Jednejte s respektem, vlídností a empatií. Jinak se s vámi nikdo nebude bavit.
Nerozmazávejte to v komentářích, dejte přednost individuálnímu kontaktu.
Má to cenu? Stojí to za to? Spousta lidí není otevřena žádné debatě.
S něčím se dá souhlasit, identifikujte jádro pravdy, na které se to nabalilo.
Zkuste sendvič „pravda – klam – pravda“ – z čeho to vzniklo, kam se to dokroutilo, ale znovu, co zůstává skutečností.
Sokratova metoda – otázky místo tvrzení. Musí na to přijít sami.
Buďte opatrní, hlavně doma. Nechtějte vyhrát pravdu a prohrát polívku.
Někteří lidé omyl neunesou, nechte je žít.
Zabrzděte, než se to zvrhne. Zaklapněte notes a jděte si zaběhat. Užil jsem si, ale prát se nechci.
Nechtějte všechno, i kapička pravdy obohatí svět. Příště bude líp.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Biden chce střílet do Ruska

15:57 Zbyněk Fiala: Biden chce střílet do Ruska

Konec války na Ukrajině se blíží a nepomůžou ani (trochu zastaralé) zázračné zbraně.