Zbyněk Fiala: Proč zdravotnictví krvácí

04.03.2013 13:52 | Zprávy

Stávka lékařů v pátek 1. března měla na jednodenním výpadku služeb ukázat, jak to dopadne, až se ordinace zavřou v důsledku škrtů trvale. Protest však většinou ohlašovaly jen zelené stužky na bílých pláštích.

Zbyněk Fiala: Proč zdravotnictví krvácí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Přednost dostaly podpisy občanů pod petici za zachování dostupné zdravotní péče, proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, předraženým lékům, zvětšování vzdáleností k lékaři a do nemocnic, za zvýšení platby za státní pojištěnce, spravedlivou úhradu lékařům, léčbu podle lékařů, nikoliv podle pojišťoven, a nakonec také proti nedostatku veřejné diskuse o chystaných změnách.

Lékaři se vrátili k protestům v situaci, kdy vláda ani po dvou letech nedodržela slovo. Reprezentoval je podpis ministra zdravotnictví Leoše Hegera pod společným Memorandem, kterým končila protestní akce z roku 2010 Děkujeme, odcházíme. Ani tenkrát, ani dnes nejde jen o platy. Ministr Heger se v Memorandu zavázal, že bude řešit 13 zásadních problémů českého zdravotnictví, na něž lékaři upozorňovali.

Připomeňme si oněch 13 důvodů, proč lékaři před dvěma lety podávali výpovědi
(http://www.lok-scl.cz/images/tinymce/files/AKTUALITY_2013/02_13_duvodu.pdf):

České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované, dostává o 3 procentní body HDP méně než je průměr EU. Nízká platba za státního pojištěnce neodpovídá poskytovaným službám. V chaosu lékové politiky utíkají miliardy. Vedení nemocnic dává přednost předraženým zakázkám, protože za platy zdravotníků nelze získat provizi. Tyto platy však neodpovídají náročnosti práce a profesionální přípravy. Mladí lékaři prchají do ciziny i před otrokářskými podmínkami po skončení fakulty a na doktorandských studiích. Příliš mnoho přesčasových hodin, riziko chyb z přetěžování lékařů a hrozící konflikt se směrnicí EU, která zakáže nahrazovat přesčasy chybějící doktory. Kvalita péče o pacienty objektivně klesá. Politici nedrží slovo, které dali zdravotníkům, soustřeďují se na ideologickou válku (jako kdyby se zdraví dalo ukecat - zf). Ve zdravotnictví pokračuje smršť změn, nikoliv však těch potřebných.

Po dvou letech od podpisu Memoranda však roztrpčení lékaři z České lékařské komory a Lékařského odborového klubu konstatují, že ve zdravotnictví se nezměnilo téměř nic a v řadě bodů je to dokonce daleko horší.

„Dosavadní kroky ministerstva nás vedou k přesvědčení, že cílem současné vlády není reforma zdravotnictví, ale plošná privatizace jak sítě zdravotnických zařízení, tak i prostředků veřejného zdravotního pojištění. České republice reálně hrozí rozpad sítě nemocničních zařízení. Na poli poražených se ocitají především pacienti, ale také zdravotníci,“ varují v tiskové zprávě před zahájením nového kola protestů předseda ČLK Milan Kubek a předseda LOK Martin Engel.

Nová úhradová vyhláška znamená podle lékařů podstatné snížení příjmu všech zdravotnických zařízení od laboratoří, přes ambulantní specialisty až po nemocnice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

12:17 Petr Dufek: Podnikatelům se navrací optimismus

Únorové výsledky průzkumu sentimentu ukazuje zlepšení nálad napříč celým podnikatelským sektorem.