Zbyněk Fiala: Trumpa už nikdo nezastaví

26.01.2024 10:21 | Glosa

Republikánské primárky ve státě New Hampshire potvrdily dominanci Donalda Trumpa a zbavily šancí jeho zbývající vyzývatelku Nikki Haleyovou, i když ona sama si to nechce přiznat.

Zbyněk Fiala: Trumpa už nikdo nezastaví
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Stačila dvě kola republikánských primárek, minulý týden volební shromáždění (caucus) ve státě Iowa a nyní otevřené hlasování (i stranicky neregistrovaných voličů) ve státě New Hampshire, aby bývalý prezident Donald Trump dostal dvakrát tolik delegátů na červencovou volební konferenci v Milwaukee jako jeho vyzývatelka Nikky Haleyová. Trump teď získal 12 delegátů a má jich i s výsledky z Iowy 31, zatímco Haleyová o polovinu méně. Ostatní významní uchazeči jako DeSantis nebo Christie už odpadli.

Teď to nejspíš zabalí i tato bývalá zástupkyně Spojených států u OSN. Těžko čekat něco jiného. Ona si sice libuje, že snížila Trumpův náskok ve srovnání s drsnou porážkou ve státě Iowa skoro na deset procentních bodů, ale tahle „krásná čtyři mínus“ málokoho přesvědčí, aby sypal další peníze. Pokud by totiž chtěla prezidentskou nominaci vyhrát, musela by teď nikoliv stahovat náskok, ale Trumpa výrazně porážet. To se nestalo, a ani nestane, protože pro příští primárky ve státě Jižní Karolina má Trump náskok přes 30 bodů.

Logika volebního boje je neúprosná. Teď je na tom Trump dobře, ale další státy mu jsou většinou ještě více nakloněny, takže v pozdějších kolech má na tom být ještě mnohem líp. Stačí se podívat na preference republikánských voličů v celých USA, kde Trump vede s 66 procenty. Pak už je vlastně jedno, kolik má ten druhý. Platím to, dokonce i když Trump někde uklouzne, protože tím druhým je Haleyová s pouhými 11,5 procenta. A poslední průzkumy po Iowě už přinesly poměry 71:9 nebo 73:14, takže Trump si stojí mezi Republikány v USA skoro jako Kim v Severní Koreji.

Detailně to lze pozorovat na portálu 538 (podle počtu poslanců ve sněmovně). Najdeme tam plán volebních proroků, který vychází z předpokládaného vývoje celé série primárek, tedy v celých USA. Trump by podle tohoto plánu směřoval k vítězství, i kdyby teď měl jen 20 delegátů. Zato Haleyová by jich musela mít po New Hampshire 48, aby si udělala náskok, který ji udrží ve hře. Místo toho má i s 9 delegáty z minulého týdne dohromady jen 16 delegátů. Teď už může čekat jen na přílet asteroidu, který trefí Trumpa přímo o hlavy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

12:04 Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

Europoslanec Niedermayer z TOP 09 cítil potřebu se vyjádřit k případu Marine Le Penové. Europoslance…