Zdeněk Jemelík: Za vše může belzebub Babiš

11.12.2024 15:16 | Glosa

Řídě se zásadou „ševče, drž se svého kopyta“ jen výjimečně píši o politických záležitostech. Tytam jsou časy, kdy jsem pod pseudonymem psal úvahy, z jejichž autorství někteří komentátoři podezírali Václava Havla a Benjamin Kuras mě považoval za agenturu s přístupem k obtížně dostupným informacím.

Zdeněk Jemelík: Za vše může belzebub Babiš
Foto: Archiv Z. Jemelíka
Popisek: Zdeněk Jemelík

Nejsem členem hnutí ANO. Mé styky s Andrejem Babišem jsou řídké, náhodné, netýkaly se politických záležitostí a dokonce jsem měl kvůli nim citelné nepříjemnosti. Jeho chování ke mně je spíše nepřátelské, až  urážlivé. Nemám tedy důvod výše uvedenou zásadu kvůli němu opustit. Ale když pustím televizní zpravodajství a začnu číst na internetu o zrušení zákona Lex Babiš II Ústavním soudem a současně s tím  výzvy typu : „Andreji Babiši, zlevněte Čechům máslo!“ je toho moc najednou. Nedá se to vydržet. Prostě způsob, jakým se k němu chovají media a někteří politici, mě popouzí. Takové zacházení by mě ovšem popouzelo, i kdyby se týkalo kohokoli jiného.

Nejde ani tolik o to, že velkou část nepřátelských vyjádření vůči Andreji Babišovi vnímám jako iracionální, ale o to, že házení bláta na něj mimo jiné slouží k odpoutávání veřejnosti od palčivějších problémů. Příkladem je zrovna výzva, aby zlevnil máslo. Podíl Agrofertu na potravinářské  výrobě a konkrétně na výrobě másla není tak velký, aby mohl zatřást cenami. A nevím, co by zlořečený oligarcha mohl udělat, aby ceny ovlivnil. Agrofert je kolos, řízený managementem. Představa, že majoritní akcionář luskne prsty a změní cenovou politiku firmy, je nesmyslná. Kromě toho, utloukat ho domnělou odpovědností za ceny másla je nepřiměřené i proto, že spotřebu másla je možné omezit, srazit tak poptávku a následně cenu. Např. já nejím máslo už zhruba 20 let, a přesto jsem se bez pomoci lékařů dožil svého nepožehnaného věku (kam se na mne s hláškou o dvou svetrech hrabe Markéta Pekarová Adamová!). Ale nemohu se obejít bez používání elektřiny, jejíž cena je jedna z nejvyšších v Evropě, když příjmová úroveň občanů patří k nižším. Cenová politika u této komodity decimuje průmysl a má významný vliv na pauperizaci obyvatelstva, provázené bohatnutím managementu elektrárenských firem. Projevy hněvu politiků a médií kvůli tomuto úkazu jsou chabé. Pro ně je důležitější kamenování Babiše a občané, kteří jim naslouchají, nemají čas a zájem přemýšlet o příčinách a důsledcích zdražení elektřiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

15:26 Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

Česká, evropská a celkově celá západní demokratická politika přestává plnit svou funkci. Nedokáže a …