Pavel Rychetský ve svém rozhovoru (Právo 12. 1. 2013 s. 7) uvádí, že do amnestie z 1. 1. 2013 „spadli všichni řidiči, kteří byli odsouzeni za trestný čin řízení pod vlivem alkoholu“. A že ti, kdo za menší množství požitého alkoholu dostali pokutu v přestupkovém řízení, omilostněni nebudou. Dále říká: „všude se s každou amnestií spojovala i amnestie přestupková“.
Pravda je jiná. Zpravidla jsou za trestné činy spojené s dopravou, včetně požití alkoholu bez způsobení nehody, udělovány tresty zákazu řízení. Často v kombinaci s peněžitým trestem nebo podmíněným trestem odnětí svobody. Amnestie z 1. 1. 2013 nepromíjí tresty zákazu řízení ani peněžité tresty. V případě podmíněných trestů odnětí svobody promíjí tresty do 2 let. Tedy řidiči, který byl postižen za řízení pod vlivem alkoholu, zůstává trest peněžitý a trest zákazu řízení, stejně jako jsou obdobné sankce udílené v přestupkovém řízení.
Přestupková amnestie byla naposledy udělena v roce 1990. Nedoprovázela amnestie Václava Havla z roku 1993 a 1998, aniž by to někdo kritizoval. Též v období 1962-89 byly udělovány amnestie, aniž by byly amnestie přestupkové. Společná trestní a přestupková amnestie byla v roce 1960.
Autor je právník
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz