Zdeněk Velíšek: Přidaná hodnota letošních evropských voleb

20.05.2014 15:40 | Zprávy

Ofenziva euroskeptiků ovládla předvolební atmosféru v Evropské unii natolik, že nevznikla žádná diskuse o přidané hodnotě, kterou letošním a všem příštím „eurovolbám“ dala Lisabonská smlouva.

Zdeněk Velíšek: Přidaná hodnota letošních evropských voleb
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Letos poprvé dojde na aplikaci jedné věty jejího článku 17. Ta stanoví, že Evropská rada bude vybírat a Evropskému parlamentu navrhovat kandidáta na předsednictví Evropské komise s přihlédnutím k výsledku voleb do Evropského parlamentu.

Takže voliči států Evropské unie se letos poprvé svými hlasy v evropských volbách podílejí také na obsazení jedné z nejvýznamnějších funkcí evropské administrativy.

Volby ještě neproběhly, ale kolem výběru nástupce Josého Barrosa v čele Evropské komise se už v Bruselu rozpoutala polemika.

Podle Angely Merkelové nemá dosavadní způsob stanovení předsedy Evropské komise ztratit platnost. Ani ostatní členové Evropské rady, tedy šéfové vlád a hlavy států Evropské unie, ještě neřekli, že formulaci „přihlédnout k výsledkům voleb do EP“ budou brát tak závazně, jak to od nich už teď výslovně požadují hlavně ti nejperspektivnější kandidáti na tu funkci.

V televizní besedě, vysílané do celé Evropské unie, vyhlásili unisono, že na předsedu Evropské komise nemůže teď být navržen nikdo jiný než jeden z nich.

Vlády si ale budou chtít udržet kontrolu nad tím, kdo povede Evropskou komisi. A rozhodnou-li se odmítnout či obejít vůli voličů vyjádřenou výsledkem voleb do Evropského parlamentu, mohou argumentovat tím, že ani jména, ani programy kandidátů na předsednictví Evropské komise v kampani k eurovolbám nefigurovaly, a voliči vlastně netušili, že poprvé dostali slovo k výběru předsedy Evropské komise.

Krom toho po letošních volbách asi aplikace toho článku 17 Lisabonské smlouvy bude i politicky velké dilema.

Když z voleb vyjdou jako nejsilnější Evropští socialisté, měl by být předsedou komise jejich kandidát, Martin Schulz. Jak je všeobecně známo, otěže Evropské unie drží už dlouho neoficiálně Angela Merkelová. Má se snad koncentrovat moc nad politikou Unie v rukou dvou příslušníků nejsilnější evropské mocnosti? Přitom ale Schulz je politickým protikladem Merkelové a její vliv na politiku EU by spíš vyvažoval, než dubloval.

Možná ale zvítězí v evropských volbách Evropská lidová strana. Problém nezmizí. Jean-Claude Juncker, kandidát evropských lidovců do čela Evropské komise utvoří s Angelou Merkelovou politicky homogenní tandem a ti dva spolu zpečetí dosavadní kurz Evropské unie.

Podobné problémy dokázali lídři Evropské unie v minulosti xkrát vyřešit. Ale tentokrát by se přitom měli ohlížet na vyšší autoritu, než jsou sami: na evropské voliče. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

14:50 Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

„Lidé si musí uvědomit, že čtyři společnosti, které vyrábějí všech 72 vakcín (pro očkování děti v US…