Pirátská strana jako organizátor protestů formulovala čtyři požadavky na vládu a Parlament:
- Zastavení ratifikace smlouvy ACTA
- Přijetí ústavního zákona o svobodném Internetu podle petice http://internetbezcenzury.cz (tu podepsalo přes 15 000 lidí)
- Průhledné vyjednávání mezinárodních smluv
- Průhledné financování úřadů a politických stran
Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizoval vládu, že dopad smlouvy ACTA na občanská práva dala k posouzení ministerstvu průmyslu a obchodu. Kompetentním orgánem pro posouzení dopadu ACTA na lidská práva je v České republice Ústavní soud.
„Vyzýváme předsedu vlády Petra Nečase, aby poslanecké sněmovně navrhl předložení smlouvy ACTA Ústavnímu soudu podle článku 87 odst. 2 Ústavy České republiky,“ řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Pirátská strana následně tuto výzvu v otevřeném dopise upřesnila.
Svůj názor na smouvu ACTA dnes vyjádřili lidé téměř ve třech stovkách měst po celém světě, například v Berlíně stejně jako ve Frankfurtu vyšlo do ulic přes 10 000 lidí. Protesty dále proběhly i v Polsku, Itálii, Litvě, Francii a desítkách dalších zemí.
ACTA se podle Pirátů výrazně dotýká svobody šíření informací. Podle Pirátů nejde jen o Internet, ale o smlouvu, která dopadá na práva všech občanů. Piráti nesouhlasí s extrémními zásahy do práv občanů, zásahy do lidských práv, zásahem do svobodného prostoru Internetu, zpřísnění přeshraničních kontrol a s ničením zabaveného zboží.
Zdroj: Piráti.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: azz