Zadavatelem nového informačního systému pro vyplácení dávek v nezaměstnanosti je Ministerstvo práce a sociálních věcí, Úřad práce a Česká správa sociálního zabezpečení (MPSV). Provozovatelem systému je řada subdodavatelů, kteří tento nový systém vyvíjejí pro Fujitsu.
„Vlastnická struktura dodavatelů není jednoznačně dohledatelná, mnohé z těchto firem mají nejasné vlastníky – formou akcií na doručitele. Ve většině z nich figuruje náměstek MPSV Šiška,“ říká Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku.
Systém bude celkem stát 3,5 miliardy korun a přitom vykazuje tak závažné chyby, že není možno počítat s jeho funkčním provozem. „Financování bylo rozepsáno na malé nenápadné projekty u různých fondů EU, vzhledem k celé řadě pochybení však hrozí, že bude částku nutno zaplatit z rozpočtu,“ varuje Jan Bartošek.
Nový systém navíc není potřeba, starý fungoval dobře a bylo otázkou desítek až stovek milionů, jak rozšířit jeho funkce i na nové podmínky reformy. „Nabízí se dokonce otázka, zda nebyla reforma sociálních dávek organizována jen kvůli nákupu nového software,“ říká Jan Bartošek.
KDU-ČSL již učinila řadu kroků ve snaze tunelování MPSV zastavit a to jak právních tak i úředních. „Podali jsme stížnost k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, podnět k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dále podali trestní oznámení ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci a učinili podání k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu,“ vyjmenovává Bartošek. Z těchto institucí se kauzou bude zabývat pouze Nejvyšší kontrolní úřad: „Ten jediný naše námitky uznal a bude se jimi dále zabývat. Ostatní úřady podnět k prošetření zamítly nebo odložily,“ dodává Bartošek.
Chystá se další podezřelá miliardová zakázka
Dosavadní kroky k postavení kontroverzního projektu zatím nevedly. Naopak se chytá další pochybná zakázka na vybudování informačního systému pro „Monitorování procesů MPSV.“ Dle informací KDU-ČSL se má zakázka pohybovat v celkové hodnotě více než jedné miliardy korun. Její realizaci navíc nedoporučili ani experti Ministerstva pro místní rozvoj (MMR).
Ve své hodnotící zprávě expertní komise MMR vytýká zejména těžko vyčíslitelné úspory, které má IT systém přinést, a absenci řádného výběrového řízení. „Důvodem pro absenci výběrového řízení u miliardové zakázky jsou podle MPSV příliš vysoké náklady na vytištění zadávací dokumentace! To je naprosto směšný argument,“ dodává Jan Bartošek. Vláda zatím projednání tohoto kontroverzního projektu odložila.
Přestože právní experti KDU-ČSL a neziskových organizací poukázali na spáchání několika možných trestných činů a celou řadu etických pochybení, vláda kolosální plýtvání s penězi ignoruje. Lidovci se proto na protest proti mlčení odpovědných institucí rozhodli k originálnímu protestnímu happeningu. „Nechali jsme natisknout bankovky v nominální hodnotě 3,5 miliardy korun, což odpovídá částce, kterou MPSV vyhodilo oknem v zakázce bez výběrového řízení. Tyto peníze hodlají lidovci od MPSV dovézt na kolečkách až k budově ministerstva školství, kde by tak velké peníze byly podle jejich názoru mnohem více třeba,“ vysvětluje Jan Bartošek
Citlivá data již nespravuje stát, ale soukromé firmy
Podle bezpečnostních expertů navíc hrozí zneužití dat z nového informačního systému. Ten je totiž nedostatečně zabezpečený a navíc umístěn v takzvaném cloudu, tedy databázové aplikaci umístěné na internetu. Data navíc spravují komerční subjekty, nikoli v rámci MPSV „Takové aplikace musí být extrémně dobře zabezpečeny včetně jasných pravidel jejich užívání. Je třeba důkladně prověřit mechanismus správy dat, jinak je možnost zneužití extrémně vysoká,“ upozorňuje Ivan Janoušek, soudní znalec v oblasti informačních technologií. Původně byla data uložena na serveru MPSV a jejich správcem byl stát.
Za oprávněné považuje obavy i Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením: „V současné době vůbec není zřejmé, kde je úložiště dat a kdo je spravuje. V žádostech o dávky pro osoby se zdravotním postižením se navíc vyžaduje takzvané ‚prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech‘. To vyžaduje nejen detailní popis majetkových poměrů žadatele, ale i společně posuzovaných osob. Takové shromažďování údajů, které nejsou řádně chráněny, je naprosto nepřijatelné a vytváří potenciálně nebezpečnou situaci především pro lidi, kteří ani nemají reálnou možnost bránit se jakémukoliv útoku. Vytváří se tím pro ně nebezpečné prostředí. Jen připomínám, že v ČR neexistuje institut majetkových přiznání, ale u lidí se zdravotním postižením se vyžaduje. Je to nerovnost občanů před zákonem.“
Je pouze otázkou času, kdy ke zneužití dojde
V předchozím informačním systému MPSV bylo prakticky nemožné získat kompletní data o občanech vedených v databázi. Každý region měl přístup jen k datům osob své spádové oblasti. Péče o data byla navíc čistě v režii státní správy. „Nyní ale všechny příspěvky a podpory vyplácejí úřady práce prostřednictvím jediného centralizovaného systému, který je dostupný prostřednictvím internetu v takzvaném cloudu a spravuje jej nikoli stát, ale soukromé firmy,“ vysvětluje Jan Bartošek a dodává: „To představuje enormní bezpečnostní riziko pro sociálně slabé občany. A příležitost, jak každý ví, dělá zloděje.“
Podle expertů je jen otázkou času, kdy se podaří některé z firem nabízejících nebankovní půjčky k datům dostat: „Jakmile jsou data v cloudu, lze s nimi snadněji pracovat a sdílet je, zároveň to ale znamená nutnost zajistit mnohem vyšší standardy zabezpečení. V opačném případě hrozí velké riziko zneužití s téměř nulovou šancí zjistit unik dat,“ varuje soudní znalec Ivan Janoušek.
To, že jsou data skutečně dobře zabezpečena, MPSV zatím neprokázalo. „Ohání se pouze smluvními podmínkami, což je čirý alibismus. Jakmile data někdo ukradne, budou se MPSV a IT firmy navzájem obviňovat, ale ty nejslabší a nejzranitelnější občany to již neochrání,“ konstatuje Jan Bartošek.
Historie kauzy:
-MPSV předložilo koncepci reformy vyplácení sociálních dávek a s reformou spojilo i zadání nového, velmi náročného softwarového systému.
-Starý funkční a odzkoušený software, který byl vyvíjený 18 let, byl bez důvodu opuštěn a bez potřebných analýz vyvinut narychlo systém nový.
-Do takzvaného cloudu, tedy databázové aplikace dostupné přes internet, se přenesly stovky tisíc osobních spisů sociálně slabých osob.
-Nový systém má zaplatit Evropská unie ze svých fondů. Protože jsou však projekty i software připraveny nedbale a s chybami, nejspíš EU odmítne projekty ve výši 3,5 miliardy korun zaplatit a stát bude muset tyto zcela zbytečně vynaložené prostředky dát ze svého.
-Nový systém provází od počátku řada právních, technologických a manažerských selhání.
-Nový software je nedostatečně připraven, vykazuje chyby a bezpečnostní rizika.
-Lidé v nouzi závislí na dávkách se ocitají v mezních situacích.
-KDU-ČSL už v této věci učinila celou řadu různých právních a úředních podání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz