„Stálý záchranný mechanismus bude mít jasná pravidla a bude pod parlamentní kontrolou, proto ho považuji za lepší řešení současné krize eurozóny než látání problémů prostřednictvím dočasných instrumentů. České republiky se v tuto chvíli netýká. Pokud by ale nyní k euru přistoupila, musela by na euroval přispět během příštích pěti let 32 miliardami korun," zopakoval hlavní fakta Jan Bauer.
„ODS proto bude i nadále trvat na tom, aby o případném budoucím vstupu do eurozóny a přijetí jejích pravidel, včetně účasti na tomto záchranném mechanismu, rozhodli voliči v referendu. Neumím si představit jedinou zodpovědnou politickou stranu, která by přijala takový závazek, aniž by se zeptala svých občanů na názor. Debata o přijetí eura každopádně není na pořadu dne," doplnil Bauer.
Ke změně čl. 136 daly již loni na jaře předběžný souhlas ve formě vázaného mandátu obě komory parlamentu. Ke konečné ratifikaci byla potřebná ústavní většina v obou z nich. Senát již se změnou vyslovil souhlas.
Lisabonská smlouva v současnosti neumožňuje sanaci krachujících států mimo živelných pohrom a katastrof. Současné kroky se tak v eurozóně dějí v rámci takzvaných dočasných mechanismů finanční stability. Oproti tomu stálý mechanismus známý pod zkratkou ESM má platit již od poloviny tohoto roku a cesta k němu vede právě přes změnu čl. 136 Lisabonské smlouvy. Fungování ESM bude mít mezivládní charakter.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS