Bednář (Svobodní): Nekorektní euro-předpověď na rok 2011

05.01.2011 13:01 | Zprávy

Rok 2011 bude ještě viditelnějším rokem pravdy, než byl r. 2010. V jeho průběhu se Evropská unie začala otřásat v základech a tento zásadní proces bude v r. 2011 nezadržitelně pokračovat.

Bednář (Svobodní): Nekorektní euro-předpověď na rok 2011

Domek vyrůstající z písku neudržitelného mýtu a jej udržující tupé úřední a velmocenské moci se začne rozpadat a jeho zoufalí kariérní strážci dále ztrácet nervy a poslední zbytky rozvahy.

Europředsednictví se na první půlrok r 2011 příznačně ujme Maďarsko, jež nyní pod Orbánovou absolutní vládou dává okázalé horthyovské sbohem vládě práva, demokratických zásad a svobodě tisku. Vládnoucí unijní kruhy prý na maďarskou postdemokracii nemají čas kvůli řešení krize eura. Obojí se ale demokracií a smyslem pro realitu Evropy příliš nevyznačuje, a tak k sobě patří víc, než by se na první pohled mohlo zdát. To jen poplašení ministři zahraničí Lucemburska a České republiky po hamletovsku vykřikují, že něco hodně důležitého není ve státě maďarském v pořádku. Zato německá kancléřka po mluvčím vzkazuje, že vše velmi pozorně sleduje. A německý ministr zahraničí k tomu (zatím ?) mlčí.

Rok 2011 závažně podlomí beztak stále dutěji a neudržitelněji vzývaný euromýtus. Ten má tři základní dogmatické články víry.

Dogma č. 1 zní: Množství evropských států ohrožuje mír. Jean Monnet jako otec zakladatel eurodogmatiky charakteristicky v zásadě nerozlišoval mezi demokraciemi a diktaturami, a proto nepochopil, že demokracie spolu neválčí. Tak brzy po válce, kdy nadšení předbíhalo rozum, založil epidemii evropské politické hlouposti, jež dosud přetrvává. Rok 2011 z ní zajisté hodně předvede.

Dogma č. 2: Politický útvar lze založit smlouvami o společné ekonomice, centrálně řízené přes hlavy demokratických vlád. Tak ale v dějinách nikdy žádný stát nevznikl. Státní útvary vznikají sdílenou, tedy společnou politickou vůlí, nikoli nadstátním ekonomickým, a odtud politickým centralismem a dirigismem, jak to mylně a houževnatě prosazoval Monnet. V padesátých a následujících letech měl dost štěstí. Američanům se jeho dost bláhová, úřednicko-obchodnická představa centrální vrchnosti nad nekomunistickou částí Evropy hodila do probíhající studené války s ruským komunismem.

Tou dobou mohla demokracie ustoupit o krok stranou. Byl to boj, kdy si ti méně prozíraví na Západě vážně a naivně mysleli, že prostředek lze oddělit od cíle, jímž bylo vítězství demokratické, na občanských svobodách založené civilizace nad dalším totalitarismem. Ovoce této neblahé setby Evropa sklízí právě nyní, a rok 2011 toto evropské dilema jen vyhrotí. Znovu se rozhoduje, zda Evropa bude svobodná a demokratická, nebo se v té či oné podobě stane post-demokratickou diktaturou velmoci(í). Inu, kdo se nepoučí ze svých dějin...

Dogma č. 3: Evropa se prý musí stát velmocí konkurující USA, Japonsku, nyní i Číně, Indii, Brazílii, a kdoví komu ještě. Na Rusko se přitom nikoli náhodou jaksi zapomíná, protože s ním se na straně Evropské unie do její vysněné velmocenské hry proti všem počítá. Hloupost je to přímo sebevražedná, ostatně jako dvě předchozí eurodogmata. Je z nich ale na první pohled nejviditelnější.

Právě tyto tři dogmatické pilíře základní monnetovské eurovíry se v r. 2011 začnou viditelně hroutit. Monnetovi pohrobci, nyní čím dál zřetelněji zastánci nedemokratické eurasijské říše, budou ještě agresivnější, bezmocnější a pomatenější. To již dnes pěkně ilustruje třetímu dogmatickému europilíři jaksi protichůdná čínská ekonomická karta coby domněle spásné řešení v EU nezvládnutelně postupující předluženosti. Zoufalá bruselokracie po Číně zjevně pošilhává. Je to vlastně příznačné. Mazaná komunistická diktatura má zachraňovat evropskou post-demokracii před zhroucením... Otázka je co do důsledků takto závažného kroku prvořadě politická, a to přímo geopolitická, nikoli ekonomická. Ostatně právě tak jako celá nynější evropská krize. Evropská unie je totiž ve vztahu k Číně mnohem slabší stranou, než USA.

Pluralitní realita Evropy a trvalá americká přítomnost na demokraticky nespolehlivém starém kontinentě budou ale nakonec silnější než ukřičená německo-francouzsko-ruská politická zmatenost a panovačná nedospělost. Jinak by se Evropa znovu nezadržitelně propadla do katastrofy jako jejich přirozeného důsledku.

V dějinách se tomu nahrubo říká pokrok, tedy po hegelovsku dějiny jako pokrok ve vědomí svobody. Jde to ztuha, úkroky vzad jsou vždy možné, a dějí se podobně jako při tanci. Ale nakonec se pokaždé projeví jako východisko dalšího postupu k o něco větší svobodě.

Česká republika má s ohledem na sáhodlouhé, nanejvýš dramatické dějiny české státnosti plné právo a možnost do hry zasahovat. Éra samolibé bruselovlády se u nás rapidně znevažuje sama, každým dnem, ne-li hodinou. A není to vůbec náhoda. Máme spoustu důvodů nejen mluvit nahlas, ale právě tak jednat. Za sebe, a tím za svobodnou Evropu. Stačí nebát se a nedat. Čas, tedy i rok 2011, pracuje pro nás.

Miloslav Bednář je místopředsedou Svobodných.

Kde vyšlo: blog.aktualne.cz

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

22:31 Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu do roku 2025.