Dušek (ČSSD): Evropský parlament podpořil stabilitu na trhu s mlékem

23.02.2012 5:27 | Zprávy

"Vítám toto opatření, jelikož pro zajištění stability na trhu s mlékem je nutné zlepšit vyjednávací sílu producentů o výkupní ceně. Věřím, že se prostřednictvím používání smluv a organizováním producentů také posílí vyjednávací pozice chovatelů mléčného skotu v rámci dodavatelského řetězce.“

Dušek (ČSSD): Evropský parlament podpořil stabilitu na trhu s mlékem
Foto: Redakce
Popisek: Robert Dušek

Na únorovém plenárním zasedání schválil Evropský parlament návrh nařízení o smluvních vztazích v odvětví mléka a mléčných výrobků.

Tato nová evropská legislativa posiluje vyjednávací pozice zemědělců, aby za vyprodukované mléko obdrželi spravedlivou cenu. Tímto opatřením se mohou lépe připravit na konec mléčných kvót v roce 2015. Díky tomuto předpisu organizace producentů mléka budou moci zastupovat zemědělce ve vyjednávání o cenách mléka, aniž by porušovali pravidla EU ohledně hospodářské soutěže.

„Vítám toto opatření, jelikož pro zajištění stability na trhu s mlékem je nutné zlepšit vyjednávací sílu producentů o výkupní ceně. Věřím, že se prostřednictvím používání smluv a organizováním producentů také posílí vyjednávací pozice chovatelů mléčného skotu v rámci dodavatelského řetězce,“ řekl europoslanec Robert Dušek (ČSSD), člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.

V návrhu jsou obsaženy nepovinné písemné smlouvy mezi producenty a zpracovateli mléka, jež mají být vypracovány před dodávkou a měly by zahrnovat podrobnosti o ceně, lhůtách, objemu a trvání dodávek. Členské státy mohou na svém území stanovit povinné použití smluv. Pokud se rozhodnou pro povinné smlouvy, budou muset být uzavřeny před dodáním mléka a uvádět cenu, dobu splatnosti a podrobnosti o odběru a předání mléka.

Plán počítá s tím, že se zemědělcům umožní sjednávat smlouvy kolektivně prostřednictvím organizací producentů, aby se vyrovnala vyjednávací síla v dodavatelském řetězci. Vhodná omezení objemu tohoto vyjednávání poskytnou zemědělcům rovnocenné postavení s velkými mlékárenskými podniky a zároveň zajistí adekvátní hospodářskou soutěž v dodávkách syrového mléka. Tato omezení jsou stanovena na 3,5 % celkové produkce EU a 33 % produkce členského státu. Jsou navržena také konkrétní opatření chránící před vážnou újmou zejména malé a střední podniky. Nové nařízení musí být před vstupem v platnost ještě formálně schváleno Radou. Bude pak platné do konce června 2020.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…