Potřebujeme skutečně pro potřeby českého hospodářství navýšit výrobu elektrické energie, případně tepla a kolik jí budeme potřebovat v době dostavby Temelína, tj. cca v horizontu dvou desítek let?
Je nezbytně nutné zahájit novou výstavbu jaderné elektrárny, stamiliardovou vládní investici nyní, v době krize, když podle vlády není na vědu a školství, tedy prorůstové investice ani základní sociální zajištění jako je podpora pro zdravotně postižené?
Nejde tuto energii či teplo získat jinou cestou a levněji než za stamiliardy, které budou stát jaderné bloky?
Není na obzoru modernější a bezpečnější technologie než klasická jaderná elektrárna, kterou mají být nové bloky Temelína, a od které většina Evropy ustupuje?
Česká vláda o rozhodnutí dostavět Temelín nediskutuje. Premiér dokonce vyměnil šéfa ČEZu, který podle něj nepracoval v této věci dost intenzivně. Temelín totiž mimo jiné otvírá dveře do nejvyšších pater světové politiky. O tom jsme měli možnost se přesvědčit při nedávné návštěvě místopředsedkyně Senátu a senátního výboru pro životní prostředí v USA. Dostalo se nám historicky prvního setkání členů českého parlamentu s americkým senátorem i kongresmany. Otevřelo dveře i českému premiérovi do Bílého domu a přivádí k nám na návštěvu ruského prezidenta Medvěděva. I francouzský prezident se tváří víc než přátelsky. Není divu. Všichni mají eminentní zájem o tuto obrovskou zakázku znamenající dlouhodobý příjem pro toho, kdo ji získá a možnosti nových pracovních míst zejména v zemi zhotovitele. Proto také nepovažují lobbying za získání této zakázky jako nemorální ani kongresmani ani prezidenti těchto zemí.
Ale Evropská energetické strategie mluví o zvyšování účinnosti, snižování spotřeby elektrické energie a reaktorech čtvrté generace. Jeden typ nového reaktoru mají čeští vědci již v poloprovozu. Za jak dlouho bude tato nová technologie schopna průmyslové realizace? A jestliže tyto technologie jsou již dnes známy, nebylo by lépe výstavbu odložit a zahájit za pět, sedm let nové bloky tou nejmodernější a nejbezpečnější technologií, která nemá problém s jaderným odpadem a nejde zneužít k výrobě jaderných zbraní? Nebylo by pro Českou republiku lepší být na čele technologického rozvoje a své zkušenosti pak prodávat po celém světě? Je skutečně dobré nyní brát za plnou cenu outlet a tím na další století v ČR zmrazit naše šance a realizaci čehokoliv nového v této oblasti? Tyto otázky máme povinnost klást jako čeští politici a měli by je zodpovědět především odborníci z oblasti energetiky.
Alena Gajdůšková,
odborná mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum a inovace
Dále čtěte:
Jihočeský hejtman: Nebude-li D3, nebude ani Temelín
STAN: Podporujeme rychlé dokončení dálnice D3 i dostavbu Temelína. Ultimáta odmítáme
Nečas se s Obamou bavil i o Temelíně. Prý jen čtyři minuty
##PROFIL 32##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz