Premiér pod tlakem evropské agendy vykládá, že rozvoj inovací je prioritou vlády, ale konkrétní kroky, zejména peníze směřující do oblasti výzkumu ho usvědčují z toho, že je to jen póza.
Zločinem na schopnosti vytvářet dobré výsledky výzkumných pracovišť v ČR a jejich zapojení do mezinárodních projektů a spolupráce v mezinárodních týmech, je skokové snížení institucionálního, ale u některých pracovišť i účelového financování, pro rok 2013. Návrhy navíc nejsou podloženy žádnou veřejně dostupnou analýzou, zdůvodněním ani představou budoucího vývoje, ke kterému tato opatření směřují. To kritizují i vědecká pracoviště sama a nevládní organizace v této oblasti. Kdyby je někdo vycucal z křišťálové koule, možná by lépe odpovídaly potřebám rozvoje nejen českých výzkumných pracovišť, ale i našeho hospodářství.
Tyto a takto připravené návrhy, které odsouhlasila vláda, jsou jen dokladem toho, že vláda pracuje pouze ad hoc a na základě systému pokus – omyl. To je ale naprosto zhoubné a destruktivní pro systémy, které potřebují k dosažení dobrých výsledků stabilitu a předvídatelnost a to v dlouhých časových úsecích. (Skutečně světové objevy nejen českých vědců byly výsledkem práce týmů za dlouhá desetiletí.) To platí nejen pro základní, ale i průmyslový a aplikovaný výzkum.
Naprosto proti mezinárodním zkušenostem a zvyklostem ve vyspělých zemích je nevyvážený poměr mezi institucionálním a účelovým financováním. Snaha veškeré financování výzkumných pracovišť zajišťovat pouze soutěžemi bez odpovídajícího strategického rámce a hodnotících kritérií, grantovými schématy a ad hoc dotacemi vede podle mezinárodních zkušeností k rozpadu vědecko výzkumného potenciálu země a odlivu významných vědeckých kapacit. To je návrhem financování v oblasti vědy pro následující léta ještě posíleno významným snížením financí (o 50 mil. Kč v r. 2013) např. v kapitole ministerstva průmyslu a obchodu na mezinárodní spolupráci ČR a odebrání těchto financí pro všechny další subjekty.
Omezení možnosti navazovat mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací by mělo být kvalifikováno jako vlastizrada nebo prostě sabotáž. Znamená to totiž zamezení přístupu k nejnovějším světovým vědeckým poznatkům, technologiím, možnosti profesionálního růstu našich vědců a v konečném důsledku zaostávání českého výzkumu a české společnosti obecně.
Vyzývám proto vládu, aby přehodnotila svůj přístup k oblasti výzkumu, vývoje a inovací a nekompetentním omezováním finančních prostředků a v rozporu se svými proklamacemi nelikvidovala výzkumná pracoviště skokovým snížením financí do této oblasti. V zájmu zachování vědeckovýzkumného potenciálu země potřebného k rozvoji znalostní ekonomiky, hospodářského růstu a zaměstnanosti, které lze v našich podmínkách postavit pouze na rozvoji nových technologií a výrobků s vysokou přidanou hodnotou, je minimálně zachování úrovně financování na schválené výši roku 2012. Budoucí sociální a hospodářský růst, který je v zájmu všech občanů země, pak není možný, pokud tato oblast nebude významným způsobem stabilizována a podporována.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz