Gajdůšková: Přistoupíme-li k fiskální smlouvě později, budeme v roli outsidera

09.02.2012 21:54 | Zprávy

Senát Parlamentu ČR dnes na své 17. schůzi vyslechl informaci předsedy vlády o stavu příprav smlouvy o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii (tzv. fiskální úmluva, dále Smlouva) a pozici vlády ČR při těchto jednáních.

Gajdůšková: Přistoupíme-li k fiskální smlouvě později, budeme v roli outsidera
Foto: senat.cz
Popisek: První místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková

Senát po diskusi přijal usnesení, kterým doporučuje předsedovi vlády ČR, aby přehodnotil své stanovisko a Česká republika přistoupila ke Smlouvě současně s většinou členských států EU na jednání další Evropské rady tak, aby se Česká republika nezbavila vlivu na další formování politik EU. Senát v usnesení vyzval vládu ČR, aby pak v zájmu občanů ČR neprodleně zahájila řádný ratifikační proces Smlouvy.

Zpravodajkou horní komory pro tento bod byla místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková, která ve své zpravodajské zprávě uvedla, že rozhodnutí premiéra Nečase odmítnout tuto smlouvu bylo šokující jak pro českou veřejnost, tak pro veřejnost evropskou, vzhledem k jeho předcházejícím postojům před summitem.

Gajdůšková zdůraznila, že ve smlouvě nejsou jiná než maastrichtská kritéria, která v EU již dávno platí. „Sociálně demokratická vláda kritéria plnila a vláda premiéra Nečase tvrdí, že je plnit chce. Smlouva tato kritéria zakotvuje na mezivládní úrovni. Smluvními stranami, tak, jak je v úvodu smlouvy uvedeno, jsou jednotlivé státy a to znamená, že nepřidáváme žádné pravomoci na unijní úroveň. Tam již nyní jsou. Ale naopak, tato smlouva podle principu subsidiarity pouští některé kompetence a pravomoci do určité míry zpět na národní státy, které se zavazují podle smlouvy, zakotvit v podstatě maastrichtská kritéria, která již platí, do svých právních řádů,“ řekla místopředsedkyně Senátu.

„Debata o tom, že se kdykoli můžeme připojit, je sice možná, ale budeme-li se připojovat až následně, budeme v roli outsidera. Což si myslím, že je přesně také proti tomu, co pan premiér Nečas deklaroval, že chceme ovlivňovat dění na úrovni EU. Jestliže ale nejsme a nebudeme - pokud nepřehodnotí vláda své stanovisko - smluvní stranou této mezinárodní smlouvy, těžko budeme moci ovlivňovat její další vývoj,“ podotkla Gajdůšková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…