Haas: Kdo rozhodl o české pomoci Řecku?

03.05.2010 19:36 | Zprávy

Česká republika totiž nepůjčila Řecku, ale MMF

Haas: Kdo rozhodl o české pomoci Řecku?

Petr Mach je velmi sympatický mladý ekonom. Je rovněž velmi sympatický mladý politik. Problém nastává, když se, jako je tomu v případě převedení prostředků devízové rezervy ČNB na pomoc Řecku, dostane do konfliktu těchto dvou polí působnosti.

V článku "Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku" na svém blogu 1.4.2010 , Petr Mach píše: "ČNB dnes převedla Mezinárodnímu měnovému fondu půjčku 1,03 mld EUR (26,15 miliardy korun) z devizových rezerv. O této půjčce rozhodla vláda v tichosti 20. dubna loňského roku v návaznosti na dohodu učiněnou premiéry na zasedání Rady EU loni 20. března 2009. Cílovou stanicí je bezpochyby - Řecko."

Zde se Petr Mach dopouští přinejmenším omylu. Zdá se, že zde převládl politik nad ekonomem.

V dubnu 2009 poskytla vláda svým usnesením č.500 půjčku nikoliv Řecku, ale Mezinárodnímu měnovému fondu. Prostředky ale nebyly převedeny a ležely v "trezorech" ČNB až dodnes.

MMF není Řecko a o nějaké půjčce Řecku, ať už přímé, nebo prostřednictvím MMF, tehdy vláda vůbec nejednala.

Tehdejší půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu neměla s řeckou krizí nic společného, ta "vypukla" až letos. O tom, že MMF poskytne pomoc Řecku v souvislostí s krizí tehdy nejednal ani MMF. Půjčka byla určena pro pomoc zemím EU mimo Eurozóny, která má vlastní mechanismus pro pomoc svým členům - ECB. Že tento mechanismus selhal, je věcí vývoje v posledních měsících.

O pomoci Řecku prostřednictvím MMF rozhodla Rada EU 25. března. 2010 a o její výši není ještě rozhodnuto. Není rozhodnuto ani o tom, jaký bude podíl členských států na jejím financování. Bude k ní podle posledních informací použito příspěvků EU a jednání o ní a o české účasti na jejím financování je věcí současné vlády. Pokud Fischerova vláda rozhodla o převedení 1,03 mld EUR (26,15 miliardy korun) z devízových rezerv ČNB, uvolněných rozhodnutím Topolánkovy vlády a ČNB a určených pro zcela jiné účely, pro pomoc Řecku, je to její vlastní rozhodnutí.

Spojovat rozhodnutí Fischerovy vlády o převedení prostředků uvolněných z devizových rezerv s loňským usnesením vlády je proto nemístné.

Na místě je spíše spojení této podivné transakce s překvapivou předčasnou resignací guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

Autor je někdejší poradce prezidenta republiky Václava Klause. Publikováno na Virtually.cz

Dále čtěte:
Kocourek (ODS): Žít dlouho na dluh nelze, Řecko je výstrahou
Tomský (SSO): Čekání na nové europolitiky

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Virtually.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kocmanová (Piráti): Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením

13:09 Kocmanová (Piráti): Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením

Téma emisních povolenek, které dnes projednává Poslanecká sněmovna, vzbuzuje obavy. A naprosto pocho…