Když měla jakáž takáž regulace padnout na většině území od prvního ledna 2011, snažilo se ministerstvo pro místní rozvoj zaplašit obavy mnoha občanů tím, že pro vyjednávání i případné soudní spory vytvoří vodítko. Cenové mapy, pro začátek vytvořené podle znaleckých posudků, se tehdy staly vlajkovou lodí miniterstva i mediálním hitem. Brzy se však nad nimi tiše zavřela hladina. Když si teď otevřete internetové stránky ministerstva, zjistíte, že cenové mapy jsou stále zpracované pouze pro 639 obcí, tedy zhruba desetinu z počtu v celé republice. A nebude líp.
Alespoň to vyplývá z diskuse na zasedání sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kde jsem se na stav cenových map, jejich rozšiřování a přislíbenou aktualizaci ptala. Měla k tomu totiž být vypsaná veřejná zakázka. Náměstek ministra Miroslav Kalous však uvedl, že utrácet desítky milionů korun za splnění tohoto úkolu se najednou MMR nezdá být šťastné. Po přijetí novely občanského zákoníku má totiž ministerstvo připravit předpis pro stanovení místně obvyklého nájemného. Soustřeďuje se tedy na toto zadání. A tak jsme svědky tichého skonu cenových map, od nichž si občané slibovali pomoc právě v otázce, jaké nájemné je v jejich obci, městě či jeho části obvyklé.
S dopadem zrušení regulace nájemného na nájemníky se vláda netrápí. Na mou otázku, jaké přineslo zvýšené výdaje státu na vyplácení příspěvku na bydlení, zavládly rozpaky. To nikdo neví, protože sociální dávky má na starosti ministerstvo práce a sociálních věcí. Mohu jen dodat, že to má potíže už s tím, aby nějaké v termínu vyplatilo. Ostatně s vysokými nájmy si na ministerstvu pro místní rozvoj příliš hlavu nelámou. Podle náměstka Kalouse přinášejí mnohem větší tragédie spotřebitelské úvěry. A ty si lidé přece neberou na placení nájemného, ale na televizi nebo dovolenou. Nechci se přít o to, že někteří občané upadnou do dluhové pasti neuváženě. To, že si řada z nich ale bere spotřebitelský úvěr na vybavení typu televize či počítač, ale s nájemných často souvisí. Po zaplacení nákladů na bydlení jim totiž zbývají peníze sotva na jídlo a nejnutnější životní potřeby.
Pokud bydlí u soukromého vlastníka, pak nemají prakticky žádnou šanci na výměnu bytu. Vláda, v níž se koaliční partneři v těchto dnech opět zahrnuli urážkami a vzápětí si ve jménu rozpočtové odpovědnosti zase padli do náruče, si však takových patálií nevšímá. Pak ovšem bude dobře, když si stran, které ji tvoří, nebudou všímat občané při volbách.
Milada Halíková, poslankyně PS PČR za KSČM
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz