Hampl (Svobodní): Konečně výrazná pozitivní zpráva o české ekonomice

12.05.2013 16:10 | Zprávy

Po měsících, kdy jedna katastrofická zpráva následuje za druhou, většina odvětví klesá a tisíce lidí přicházejí o práci, se konečně objevil sektor, kterému se daří. Podle před pár dny publikované studie roste stínová ekonomika o solidních 10 %!

Hampl (Svobodní): Konečně výrazná pozitivní zpráva o české ekonomice
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Nabízí se námitka, že se činnosti jen přesouvají z legální ekonomiky do šedé. Ale není tomu tak. Podniky nepřecházejí na zakázky bez dokladu, nýbrž je reálně ztrácejí. Lidé nezůstávají ve firmách načerno, ale jsou propouštěni. Růst se realizuje někde jinde. 

Pokusme se shrnout, co všechno to znamená. 
 
 1)      Potvrzuje se, že Češi jsou pracovití, podnikaví a poctiví. Na šedém trhu nezískáte zakázku tím, že někoho podplatíte nebo prosadíte nesmyslnou regulaci. Tam musíte nabízet opravdu službu, kterou někdo potřebuje. A zákazník vám musí věřit, že ho neokradete. Desetiprocentní nárůst znamená, že vznikly tisíce nových živností a neohlášených drobných podniků. 
 
 2)      Potvrzuje se také, že ekonomika je schopná raketového růstu. Stačilo by snížit daně a zrušit regulace a garantovat, že válka proti podnikatelům nebude obnovena. Do týdne by ekonomika ožila a během pár měsíců by zmizel problém nezaměstnanosti. 
 
 3)      Pozitivní je, že šedá ekonomika pomáhá nejvíc těm nejchudším, na které současná situace dopadá nejtíživěji. Služby bez faktury dodávají drobní instalatéři, ne konzultanti z korporací. A kdybychom se podívali, jaká auta jsou opravena načerno, budou to spíš renaulty a škodovky než Audi A8 bankovních manažerů a vysokých státních úředníků. 
 
 4)      Šedá ekonomika je tak jedinou nadějí statisíců lidí, kteří jsou dnes bez práce. V nejbližších pěti letech pro ně nová místa v oficiální ekonomice nevzniknou. 
 
Někdo možná namítne, že pokud lidé pracují bez dokladů, chybí vládě peníze na potřebné služby. Ve skutečnosti ale každý, kdo občas nakupuje v supermarketu, odvede ročně na DPH více, než je hodnota toho, co od státu dostává. Odvádět víc pouze znamená, že v lepším případě bude víc rozkradeno a vyplýtváno, v horším případě použito na nové regulační úřady a další šikanování občanů. 
 
Šedá ekonomika je i zajímavým testem České strany sociálně demokratické. Pokud je stranou sympatizující s chudými lidmi, pak by měla podpořit její rozvoj. Pokud je stranou hájící zájmy bankéřů a ministerských úředníků, pak se ji bude snažit omezit. 
 
A poznámka na závěr. Studii financovala společnost Visa a její zdůvodnění je až šokující. Otevřeně totiž přiznává, že klíčovým přínosem karetních transakcí není pohodlí nebo efektivita, ale možnost státu špehovat občany a bránit jim, aby si poskytovali neregulované služby. Provedl jsem tedy doma revizi, jaké karty používáme. Našel jsem jednu Visu, při nejbližší příležitosti ji vyměníme za MasterCard. 
 
Petr Hampl je sociolog a člen Svobodných
Vyšlo na blogu iHNed

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Unijní agenda začíná připomínat Brežněvovu doktrínu

7:17 Senátorka Kovářová: Unijní agenda začíná připomínat Brežněvovu doktrínu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zprávě Evropské komise o stavu právního státu