Hašek: ČSSD odmítá Kalouskovu daň na víno

01.02.2012 8:18 | Zprávy

Pokud by se vláda Petra Nečase pustila do dobrodružství se zaváděním spotřební daně na víno, znamenalo by to genocidu moravského venkova a přineslo jedině a pouze vážné problémy pro sektor vinařství a vinohradnictví v České republice.

Hašek: ČSSD odmítá Kalouskovu daň na víno
Foto: Hans Štembera
Popisek: První místopředseda ČSSD Michal Hašek

Není také náhodou, že v žádné z „vinařských“ zemí Evropské unie není zavedena tato spotřební daň na tzv. tiché víno. Všichni si totiž uvědomují, že je to jedna z forem podpory domácí produkce a vinařství.

Zavedením spotřební daně na víno by se tak ministru financí podařilo zabít několik much jednou ranou. Předně vinařské oblasti, jako je Hodonínsko, Znojemsko, Břeclavsko či oblast Uherského Hradiště jsou dominantními producenty vína v České republice. Výběr spotřební daně a všechny jeho likvidační důsledky dopadnou proto nejvíce právě zde. Tedy do regionů, které jsou již nyní více než dost pustošeny vysokou nezaměstnaností a hospodářskou krizí. Zavedením výše zmíněné spotřební daně by se pak vládě Petra Nečase podařilo tyto regiony víceméně „dorazit“.

Pro desítky a stovky drobných vinařů budou totiž náklady způsobené nejenom samotnou daní, ale také náklady spojené s jejím prokazováním a účtováním, doslova likvidační. Kromě avizované spotřební daně 10,- korun na litr jsou zde také náklady samotných vinařů na tuto spotřební daň. Zřízení a vedením daňového skladu, náklady na kalibraci skladových nádob a další nezbytná daňová agenda přinesou podle odhadů Svazu vinařů zvýšené náklady okolo dalších 6,- korun na litr. Tedy nejenom nesmyslně vysoké zdražení pro spotřebitele, ale primárně další ekonomická zátěž pro vinaře.

Takto nesmyslně nastavené podmínky mohou vést k rozvoji černé a šedé ekonomiky v oblasti obchodu s vínem a ve finále toto opatření může znamenat snížení příjmů státního rozpočtu z jiných typů daní, jako je například DPH či daň z příjmu. Reálně zde totiž hrozí, že by se vinaři v zájmu snahy zachránit své podnikání a živobytí, vrátili ke starým a dávno opuštěným praktikám, jako je rozepisování produkce na členy rodiny a podobně, což v konečném důsledku bude znamenat snížení výběru daní jako celku.

Zároveň také platí, že vinařství je významným zdrojem příjmů státního rozpočtu z cestovního ruchu. Likvidováním vinařství tak stát sám sobě odebírá další příjmy a zároveň podráží nohy oborům na tuto turistiku navázaným. Jediným faktickým vítězem uplatnění spotřební daně na víno tak budou levná a nekvalitní vína z dovozu, zatímco domácí produkce kvalitních vín bude buďto neprodejná z důvodu vysokých cen nebo vůbec nebude, protože za podmínek nastavených touto vládou ji nebudou vinaři schopni provozovat.

Proto návrhu na zavedení spotřební daně na vína říká ČSSD jasné NE!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Mimořádná schůze k odvolání Markéty Pekarové Adamové

15:06 Schillerová (ANO): Mimořádná schůze k odvolání Markéty Pekarové Adamové

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k mimořádné schůzi k odvolání Markéty Pekarové Adamov…