J. Dobeš: Současná generace má o boji studentů za svobodu často jen mlhavou představu

17.11.2011 14:19 | Zprávy

Dnes si připomínáme výročí dvou listopadů, které se staly klíčovými momenty našich dějin. Symbolika jednoho dala sílu druhému.

J. Dobeš: Současná generace má o boji studentů za svobodu často jen mlhavou představu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Josef Dobeš

17. listopad 1939 byl reakcí nacistické zvůle na unikátní protesty proti nacistické okupaci ve výročí, tehdy zrušeného, státního svátku 28. října 1918. V Praze na shromážděních tehdy demonstrovaly desetitisíce lidí svoji věrnost zakladatelům první republiky Tomáši G. Masarykovi a Edvardu Benešovi. Desetitisíce lidí daly najevo, že demokracie, svoboda a česká státnost žijí v jejich myslích navzdory přítomnému gestapu, německé armádě a útlaků okupantů. Česká policie, poslaná, aby demonstrace rozehnala, vyjádřila lidem v ulicích naopak podporu.

Byly to až jednotky SS, které zlomily vůli shromážděných, když ostrou střelbou pálily do davu.

Smrtelně zraněn byl student Jan Opletal. Jeho pohřeb 15. listopadu 1939 se stal národní manifestací tichého odporu a protiněmeckých vystoupení.

Reakce okupantů na sebe nenechala dlouho čekat, aby zlomily národ, tak zaútočily na jeho děti. 17. listopadu byly zavřeny vysoké školy. Bylo popraveno devět studentských funkcionářů. Zhruba 1200 studentů bylo transportováno do koncentračních táborů. Začaly represe nejen proti studentům. Nacisté s českým národem nepočítali. Plánovali vystěhovat část obyvatelstva na východ, část vyvraždit a území současné České republiky plně germanizovat. Jednalo se o začátek dlouhého utrpení národa, který měl před sebou ještě téměř šest let nacistického panství.

Připomenutí těchto tragických událostí 17. listopadu 1989 u kolejí na pražském Albertově vedlo nakonec k pádu komunistického režimu v Československu. Studenti provolávali hesla proti režimu a vydali se na Václavské náměstí. Cesta na hrad byla zablokována. Studenti byli sevřeni mezi dva policejní kordóny na Národní třídě a brutálně zbiti. Tentokrát to ale neznamenalo začátek útlaku, ale konec.

Doufejme, že nebude nutné, aby si žádná další generace studentů musela procházet podobnými událostmi, jako si dnes připomínáme. Popsal jsem obě události zejména proto, že generace studentů z roku 1939 již odchází, generace studentů roku 1989 je v mém věku. A současné generace mají často jen mlhavou představu o tom, co bylo nutné podstoupit, abychom měli vlastní svobodný a demokratický stát.

Dále čtěte:
Prezident Klaus: Předání poselství 17. listopadu dalším generacím je naší povinností
Peake: Máme se lépe než tehdy, to ať dnes zazní. Odpoví jí Václavák
 

##PROFIL 1239##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…