Jacques (SZ): Odmítáme sebepropagaci za peníze města

20.09.2010 18:15 | Zprávy

Blíží se komunální volby. Jedním z témat jsou i radniční noviny, které často působí jako hlásné trouby vedení radnic. Změní se to?

Jacques (SZ): Odmítáme sebepropagaci za peníze města

Pražská Strana zelených se ve svém volebním programu zmiňuje o obecních médiích. Pokud mají radnice za veřejné prostředky vydávat obecní noviny, časopisy či provozovat městské televize, nesmí být podle pražských zelených jen prostorem pro propagaci vládnoucí koalice. „V opačném případě budeme prosazovat jejich zrušení," uvádějí ve svém programu.

Radničním médiím se Strana zelených nevěnuje poprvé. V minulém volebním období na jejich často nevyvážený obsah upozorňovala tehdejší poslankyně Kateřina Jacques (SZ). Ve spolupráci se zastupitelem Prahy 5 Ondřejem Velkem (SZ), občanským sdružením Oživení a expertem na svobodný přístup k informacím Oldřichem Kužílkem dokonce vypracovala návrh novely zákona o obcích, krajích a hlavním městě Praze, která by v radničních periodicích, včetně těch provozovaných kraji, zajistila rovnováhu názorů. Ta byla následně prezentována v rámci sněmovního semináře „20 let demokracie: Kraje, města, obce na rozcestí mezi korupcí a vládou práva".

Návrh novely tehdy podepsali zákonodárci napříč politickým spektrem - vedle SZ také z ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09. Nepodepsali jen poslanci ODS a KSČM. Novela byla předložena v době, kdy byl časový prostor k jejímu řádnému projednání, nebyla ale ani zařazena na program schůze.

„Náš návrh zamezoval zneužívání moci a veřejných financí na prezentaci výhradně politiky vládnoucí strany bez ohledu na názor ostatních zvolených a na radnicích působících subjektů. Občané mají právo znát také názory opoziční a alternativní. Chce-li někdo nekriticky vychvalovat své úspěchy a myšlenky, může tak činit pouze za vlastní peníze, nikoli za peníze daňových poplatníků, kteří mají právo na informace objektivní a ne pouze propagandistické," uvedla pro Prvnizpravy.cz Jacques. Návrh kupříkladu obsahoval, aby v redakční radě, která by se nově nazývala redakční výbor, nemohl být starosta a další funkcionáři. To je dnes nejen možné, ale dokonce běžnou praxí.

Bývalá poslankyně zároveň upozornila na to, že radniční periodika nejsou levnou záležitostí. „Z veřejných zdrojů na ně jde ročně asi 400 milionů korun. To je asi 1,6 miliardy korun za čtyřleté volební období, tedy mnohem víc, než kolik strany vydávají na své volební kampaně. Jelikož je ale obsah novin často nevyvážený, je jakousi permanentní kampaní pro vládnoucí strany na radnicích za veřejné prostředky. To považuji za nemorální," dodala.

Podle názoru Jacques by bylo dobré, kdyby se vypracovaného návrhu novely ujal někdo ze stávajících zákonodárců a ve sněmovně jej znovu předložil. „Iniciativu by mohlo převzít i budoucí Zastupitelstvo hlavního města Prahy, vzešlé z říjnových voleb, které má zákonnou možnost normy do parlamentu předkládat," řekla bývalá poslankyně.

Související::

Zelení prohráli volby. Po nich jim ale výrazně přibylo členů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Chceme Česko jako nejlepší místo, kde mít děti, současný systém je nevyhovující

18:01 Richterová (Piráti): Chceme Česko jako nejlepší místo, kde mít děti, současný systém je nevyhovující

Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová dnes ve spolupráci s Platformou pro včasnou péč…