KSČM: Rovný přístup ke vzdělání je jedno ze základních lidských práv

09.10.2011 13:58 | Zprávy

Stanovisko KSČM k vládním snahám o zavedení školného na veřejných vysokých školách.

KSČM: Rovný přístup ke vzdělání je jedno ze základních lidských práv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

KSČM považuje rovný přístup ke vzdělání za jedno ze základních lidských práv. Listina základních práv a svobod jasně říká, že každý má právo na vzdělání. Při zavedení školného však toto právo zůstane na papíře. Jediným kritériem pro přijetí studentů na vysoké školy by měly být jejich schopnosti, pracovitost a zájem o vzdělání. Školné v jakékoli podobě zvýhodňuje majetnější skupiny občanů a pro ostatní vytváří zásadní bariéry.

Fakt, že se pravicová Nečasova vláda vrací k myšlence školného, není překvapivá. Zapadá do schématu vládnutí současné koalice: konkurenceschopnost ČR zajišťovat jen, za prvé, stupňovaným přenášením nákladů na občany, a za druhé, stálým snižováním ceny jejich práce. Tedy nikoli investicemi do rozvoje země a do růstu kvality a produktivity práce. Cesta zvolená koalicí snižuje potenciál ČR a prohlubuje její závislost. Tuto cestu KSČM odmítá.

Tzv. odložené školné vtělila vládní koalice do svých základních dokumentů. V posledních dnech se ale objevily nové informace. Studenti, kteří si na školné v předběžně stanovené výši 10 000 Kč za semestr budou muset půjčit, by měli platit nemalé úroky. To by v případě tzv. odloženého školného (než dosáhnou průměrné celostátní mzdy) znamenalo, že studenti z nemajetných rodin za školné zaplatí dvojnásobek popř. ještě více.

KSČM odmítá, aby představitelé současné vládní koalice „napravovali" destrukci kvality českého školství, za níž mnozí z nich nesou spoluodpovědnost, majetkovým cenzem zaměřeným proti studentům a uchazečům o studium. Bez ohledu na zvolenou formu školného to v praxi přinese jen růst zisků finančního kapitálu na úkor občanů i na úkor budoucího rozvoje ČR. Výsledky v zemích, kde je školné na veřejných vysokých školách zavedeno, jednoznačně vyvracejí argumenty jeho příznivců. Podle údajů OECD v těchto státech kvalita školství nevzrostla, zato závratně rostla cena školného. Absolventi nebyli schopni školné splácet a zadlužovali se.

Proti současným snahám vlády se staví nejen KSČM, ale také další opoziční strany, hnutí, občanské iniciativy i Rada vysokých škol. Vládní koalice je k těmto výzvám slepá a hluchá. Evidentně jako v případě ostatních „reforem" bude autoritářsky prosazovat zájmy zejména finančního kapitálu. Tím znemožní studium velkému počtu nadaných mladých lidí z chudých, ale i středněpříjmových rodin. Prohloubí tak i privatizaci veřejného sektoru a zadlužení velké části mládeže na startu života. Tato vláda není vládou většiny občanů ČR. Slouží jen soukromému kapitálu.

KSČM vyzývá širokou občanskou veřejnost, aby podpořila petice proti školnému na veřejných vysokých školách a postavila se proti tomuto dalšímu útoku na základní lidská práva. KSČM podporuje a bude podporovat všechny strany, hnutí a iniciativy, vyvíjející aktivní činnost proti zavedení školného.

Více:
Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Podnikat v Česku je za trest. Máme šesté nejhorší podmínky v EU

18:12 Fiala (SPD): Podnikat v Česku je za trest. Máme šesté nejhorší podmínky v EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podmínkám podnikání v ČR.