Konečná (KSČM): K přijetí zákona o ochraně ovzduší
13.02.2012 9:54 | Zprávy
Vyjádření poslankyně Parlamentu ČR a stínové ministryně KSČM pro resort životního prostředí Kateřiny Konečné k diskusi kolem zákona o ochraně ovzduší.
reklama
Výroky Hnutí Duha, kterými reagovalo na přijetí zákona o ochraně ovzduší, musíme odmítnout jako záměrně zkreslené a z odborného hlediska nesmyslné. Hnutí Duha se snaží prostřednictvím médií vnutit veřejnosti odborně zcela nepodloženou myšlenku, že množství vybraných poplatků souvisí s čistotou ovzduší. Stejně tak se Hnutí Duha pokouší vzbudit dojem, že stát přestane poplatky vybírat okamžitě. Nic z toho není pravda.
Předně - přijatý zákon ruší poplatky od roku 2016 a v případě polétavého prachu až od roku 2022. Do té doby tento zákon naopak poplatky za znečišťování ovzduší výrazně zvyšuje.
Dále - v roce 2016 vstoupí v platnost evropské směrnice, které umožní průmyslovým podnikům používat pouze zařízení s nejlepšími existujícími technologiemi. Za takové situace přestane být poplatek motivací, protože firmy nebudou mít jakoukoliv jinou možnost své technologie zlepšit. Poplatek by se stal běžnou daní, která by se promítla do ceny produktů. A pokud by takovým produktem bylo např. teplo (případy tepláren), vedlo by zvyšování jeho ceny k hromadnému přechodu na individuální způsoby vytápění a tím i k negativním dopadům na kvalitu ovzduší.
Je prostě zcela jednoznačné, že žádný poplatek sám o sobě stav ovzduší nezlepší. Stav ovzduší se zlepší pouze tehdy, začnou-li nejenom průmyslové podniky, ale všichni, kdo provozují kotle spalující tuhá paliva, používat nejlepší dostupné technologie, které jsou k dispozici. Současně s tím je možné zavádět přísnější emisní limity a tyto limity také důsledně kontrolovat a jejich neplnění sankcionovat. To však nemá žádnou souvislost s existencí či neexistencí poplatků za znečišťování ovzduší.
Jsme proto přesvědčeni, že naši poslanci hlasovali nejenom na základě dobré znalosti podstaty fungování systému poplatků za vypouštění emisí, ale že rovněž dobře zvážili možné dlouhodobé dopady zákona v souvislosti s přijetím několika evropských směrnic po roce 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.