Kultura: Jáchymov patří k nejohroženějším památkovým zónám u nás

29.09.2011 5:42 | Zprávy

Zástupci Ministerstva kultury, města Jáchymov a Národního památkového ústavu hledali cesty, jak zachránit jednu z nejvíce ohrožených městských památkových zón v zemi - Jáchymov.

Kultura: Jáchymov patří k nejohroženějším památkovým zónám u nás
Foto: red
Popisek: Jiří Besser

Náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková spolu s ředitelem odboru památkové péče Mgr. Jiřím Vajčnerem, Ph.D. přijali pozvání do města Jáchymov, které inicioval poslanec PS Parlamentu ČR Rudolf Chlad. Přijeli s doporučeními a návrhy, jak postupovat v procesu záchrany historického jádra města Jáchymova, nesoucí jméno svatého Jáchyma a jehož počátky jako střediska těžby stříbra sahají do 16. století.

Náměstkyně pro kulturní dědictví PhDr. Anna Matoušková k otázkám záchrany uvedla: „Základním obecným předpokladem záchrany, obnovy a trvale udržitelného využití památkového fondu je jasně deklarovaná vůle vedení obce. Město Jáchymov by mělo téma kulturního dědictví promítnout do svých strategických, koncepčních a plánovacích dokumentů tak, aby se nakládání s památkovým fondem stalo integrální a důležitou součástí správy svěřeného území. Konkrétním funkčním nástrojem řešení obnovy památkových objektů a celé městské památkové zóny by se měl stát v prvé řadě Program regenerace památkových rezervací a zón. Úspěšnost města v Programu regenerace je otázkou jeho připravenosti. V tomto směru je třeba zvýšit aktivity města, připravenost a zlepšit spolupráci se soukromými vlastníky památek. Je nutné vidět pozitivní výsledky péče o památkový fond ve městě, ale také upozorňovat na ty, kteří se nestarají." 

Ředitel odboru památkové péče Mgr. Jiří Vajčner, Ph.D. kladl důraz na tři základní pilíře péče o kulturní památky: „Jsou jimi památková péče, ale také územní plánování a aktivity města samého. Základním předpokladem záchrany městské památkové zóny je využití památkových objektů." Upozornil na důležitou roli obce s rozšířenou působností. Připomněl, že v rámci záchrany památkového fondu lze uplatnit také sankce.

Zástupci Ministerstva kultury a Národního památkového ústavu vyjádřili připravenost pomoci a podpořit město rovněž metodicky, nabídli konzultace a další pomoc. Předmětem diskuze byla také celková koncepce ochrany kulturního dědictví města a možnosti zpracování plánu ochrany, jehož analytické výstupy by se mohly stát dobrým základem pro aktualizaci Programu regenerace.

V rámci hledání dalších finančních zdrojů se hovořilo také o možnostech získání podpory z Programu záchrany architektonického dědictví a Havarijního programu Ministerstva kultury.

Starosta města Jáchymov Ing. Bronislav Grulich poděkoval za návrhy spolupráce a doporučení Ministerstva kultury s tím, že si uvědomuje důležitost této závažné situace.

Dále čtěte:
Dům na Václaváku může být zbourán, Besser řízení neobnoví
Besser rozlítil komunistu: Církvím pouze desetinu toho, co jste jim slíbil

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stržínek (ANO): Že by další sociální experiment Fialovy vlády?

10:21 Stržínek (ANO): Že by další sociální experiment Fialovy vlády?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prohlášení premiéra Fialy o vyrovnání českých a něm…