Ministr Pospíšil: Vláda si konečně uvědomila nedostatečné platy zaměstnanců v justici

25.09.2011 21:39 | Zprávy

Ministerstvo použije 105 milionů korun na zvýšení platů zaměstnanců justice.

Ministr Pospíšil: Vláda si konečně uvědomila nedostatečné platy zaměstnanců v justici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Ministerstvo spravedlnosti může v letošním roce použít ze své rozpočtové kapitoly o 105 milionů korun více na platy zaměstnanců v justici. Na středečním zasedání to schválila vláda premiéra Petra Nečase. Plat zaměstnanců soudů a státních zastupitelství tak letos průměrně vzroste o 575 korun měsíčně. Ministerstvo bude tuto částku krýt z vyššího výběru soudních poplatků.

Ministerstvo dlouhodobě bojuje s podfinancováním v oblasti platů zaměstnanců soudů a státních zastupitelství, v resortu však chybějí finanční prostředky, kterými by bylo možné tuto situaci alespoň částečně řešit.

„Vítám, že si vláda začala uvědomovat nedostatečné platové ohodnocení zaměstnanců v justici - ať již jde o vyšší soudní úředníky, administrativní pracovníky, techniky či například soudní zapisovatelky. Ti všichni jsou nepostradatelní pro plynulý chod soudů i státních zastupitelství a pro rychlé a efektivní soudní řízení. Jsem rád, že ministři kývli na to, aby se na zvýšení platů těchto zaměstnanců použily peníze získané výběrem vyšších soudních poplatků," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Loni činil průměrný plat zaměstnanců soudů včetně všech příplatků a odměn 18.846 korun, zaměstnanců státních zastupitelství (bez státních zástupců) 19.572 korun. V roce 2011 došlo v důsledku provedených restrikcí v platové oblasti k dalšímu snížení prostředků na platy. Pro zaměstnance soudů je letos rozpočtově zajištěn průměrný plat ve výši 16.700 korun, pro zaměstnance na státních zastupitelstvích 16.300 korun. Na soudech i státních zastupitelstvích vzrostl počet specializovaných odborných míst - asistentů soudců, vyšších soudních úředníků či informatiků. Rovněž tzv. nápad věcí kontinuálně roste, meziročně o zhruba sedm až devět procent.

S nabídkou hluboce podprůměrných platů je přitom obtížné nalézt potřebné kvalifikované uchazeče. Zajištění jejich platů pak nutně jde na vrub ostatních zaměstnanců, jejichž platy jsou neadekvátně nízké. Například platy zapisovatelek okresních soudů se pohybují v rozmezí od 12.967 do 14.226 korun. I přes tyto často tristní podmínky zůstávají zaměstnanci resortu justice loajální a na rozdíl od zaměstnanců jiných resortů nevolí nátlakový způsob řešení situace.

Záměrem ministerstva je to, aby se v roce 2014 výše průměrného platu zaměstnanců v justici přiblížila průměrnému platu dosaženému v nepodnikatelské sféře v roce 2010. Požadavky pro rok 2012 - 14 ministerstvo upraví ve vztahu k návrhu státního rozpočtu, který ve středu schválila vláda, a předloží je opětovně kabinetu k dalšímu projednání.

Více:
Pospíšil dostane navíc 105 milionů na platy v justici

##PROFIL 232##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Zdá se, jako by Slovensko tvrdě spalo

8:05 Laudát (KAN): Zdá se, jako by Slovensko tvrdě spalo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k situaci na Slovensku